Odisha News Portal

ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କର ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି , ବାପା ମାଙ୍କୁ ଅଣ ଦେଖା କରି ଖସି ପାରିବେନି ପୁଅ ବୋହୂ , ମିଳିବ ଏହି ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଜୋରିମାନା .,ଜାଣିରଖନ୍ତୁ….

0 146

ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କର ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି , ବାପା ମାଙ୍କୁ ଅଣ ଦେଖା କରି ଖସି ପାରିବେନି ପୁଅ ବୋହୂ । ଘରୁ ହେବେ ବେଦଖଲ ଏବଂ ସଂପତ୍ତିରୁ ମିଳିବନି ହକ । ଏହା ସହିତ ପୂର୍ବରୁ ଦେଇଥିବା ଭାଗକୁ ମଧ୍ୟ ଫେରାଇ ଆଣିବେ ବାପା ମା । ଚଳନ୍ତି ପ୍ରତିମା ହେଉଛନ୍ତି ବାପା , ମାଆ । ବାପା , ମାଙ୍କର ସେବା କରିବାର ଅର୍ଥ ସାକ୍ଷାତ ଭଗବାନଙ୍କର ସେବା କରିବା । ମାତ୍ର ଏହି କଥା ଜାଣି ମଧ୍ୟ କିଛି ସନ୍ତାନ ଏଭଳି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କି ନିଜର ଜନ୍ମ କରିବା ବାପା ମାଙ୍କର ସେବା କରିବା ତ ଦୂରର କଥା ବରଂ ତାଙ୍କୁ ଆଡ ଆଖିରେ ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି ।

ତେବେ ଏଭଳି ଉଦ୍ଦତ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ବାଟକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏବେ ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧ ବାପା ମାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଆମ ଦେଶର ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧିକାର ବରିଷ୍ଟ ନାଗରିକ ମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଯଦି କୌଣସି ସନ୍ତାନ ନିଜର ବାପା ମାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରେ ତେବେ ସେ ପୈତୃକ ସଂପତ୍ତିରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ସହିତ ବାପା ମା ଚାହିଁଲେ ତାଙ୍କୁ ଘରୁ ମଧ୍ୟ ବେଦଖଲ କରିପାରିବେ ।

ଯଦି କୌଣସି ସନ୍ତାନ ନିଜର ବାପା ମାଙ୍କୁ ଦୁଃବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଖାଇବା ପିଇବାରେ ଅବହେଳା କରନ୍ତି , ବାପା ମାଙ୍କ ସହ ଚାକର ଭଲି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି , ତେବେ ବାପା ମା ଚାହିଁଲେ ଏପରି ପୁଅ , ଝିଅ , ଜ୍ୱାଇଁ କିମ୍ବା ନାତି ନାତୁଣୀକୁ ନିଜ ଘରୁ ବାହାର କରିପାରିବେ

 

ଏପରିକି ସଂପତ୍ତିରୁ ମଧ୍ୟ ଏମାନଙ୍କୁ ବେଦଖଲ କରିପାରିବେ । ସେହିପରି ଯଦି ପିଲା ମାନଙ୍କ ନାମରେ ପୂର୍ବରୁ ସଂପତ୍ତି କରି ଦେଇଛନ୍ତି ତେବେ ସେହି ସଂପତ୍ତିକୁ ଫେରାଇ ମଧ୍ୟ ଆଣିପାରିବେ । ତେବେ ଏହା କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ଅର୍ଜିତ ଏବଂ ପୈତୃକ ସଂପତ୍ତି ଉପରେ ଲାଗୁ ହେଉ ନାହିଁ ବରଂ ବାପା ମାଙ୍କ ନାମରେ ଥିବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂପତ୍ତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ ହେଉଛି ।

ହିନ୍ଦୁ ମ୍ୟାରେଜ ଆକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ବଞ୍ଚି ଥାଉ ଥାଉ ଯଦି ସ୍ୱାମୀ ଦ୍ନିତୀୟ ବିବାହ କରେ ତେବେ ଏହା ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ ଅଟେ । ମାତ୍ର ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଯଦି ସ୍ୱାମୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରେ ତେବେ ତାହା ଗ୍ରହଣ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟେ । ଏହା ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ପତ୍ନୀର ଔରସରୁ ଜାତ ସନ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ସଂପତ୍ତିର ହକଦାର ହେବେ ।

ଯଦି ପରିବାରରେ 4 ଭାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କେହି ବାପା ମାଙ୍କୁ ଫସାଇ ସେମାନଙ୍କର ଜାଲ ଦସ୍ତଖତ କରି ସଂପତ୍ତି ବାଡି ସମସ୍ତ ନିଜ ନାମରେ କରିଦିଅନ୍ତି ତେବେ ବାକି ଭାଇ ମାନେ ଚାହିଁଲେ ଏ ବାବଦରେ କୋର୍ଟରେ କେସ କରିପାରିବେ । ସେହିଭଳି ଯଦି ବାପା ମା ବଞ୍ଚିଥିବା ସମୟରେ ସେ ତାଙ୍କର ଅର୍ଜିତ ସଂପତ୍ତି ଯଦି ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଦାନ କରିଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସନ୍ତାନ ମାନେ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି ଅଧିକାର ଜତେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଏପରିକି ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ସେହି ସଂପତ୍ତି ଉପରେ ନିଜର ଅଧିକାର ଜତେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ତେବେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରସନ ଆକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ଅଚଳା ସଂପତ୍ତିର କବଲା କରିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ । ଯଦି ବାପା ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିନଥିବେ ତେବେ ଆପଣ ଏ ନେଇ କୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିପାରିବେ ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।