Odisha News Portal

ଶୋଇବା ସମୟରେ ନିଜ ପାଖରେ ଭୁଲ୍ ରେ ବି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଜୀବନ ବର୍ବାଦ ହୋଇଯାଇଥାଏ

ଆମ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ରାତ୍ରି ସମୟର ସୋଇବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସକାଳୁ ଉଠିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯଇଥିବା ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ବଡ ମହର୍ତ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ମାତ୍ର କିଛି ମନୁଷ୍ୟ ଏହି ପ୍ରାଚୀନ କଥାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥାନ୍ତି । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଆମ ଦ୍ୱାରା ଏମିତି କିଛି ଭୁଲ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଜୀବନରେ ବିପଦ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ମନୁଷ୍ୟକୁ ଶୋଇବା ସମୟରେ କିଛି ଜିନିଷ ମୁଣ୍ଡ ପାଖରେ ନରଖିବା ଉଚିତ । କାହିଁକିନା ଏହି ଜିନିଷରୁ ବାହାରୁଥିବା ନକରାତ୍ମକ ଉର୍ଜ୍ଜା ଆମ ଜୀବନ ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଏହା କୁହାୟାଇଛି କି ଏହି ଜିନିଷ ଯଦି କେହି ନିଜ ପାଖରେ ରଖି ଶୋଇଥାଏ , ତେବେ ତାର ଜୀବନରେ ଆର୍ଥିକ ସଂଙ୍କଟ ମଧ୍ୟ ଆସିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ । ତାହାର ପରିବାରରେ କ୍ଲେଶ ବଡିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ।

ଏହା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ବେମାରୀର ବାତାବରଣ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ । ଯାହାର କାରଣରୁ ଘରର ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ବଡିଯାଇଥାଏ । ଖାସ କରି ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ସୋଇବା ସମୟରେ ଏହି ଜିନିଷକୁ ମୁଣ୍ଡ ପାଖରେ ନରଖିବା ଉଚିତ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ଅଟେ ସେହି ଜିନିଷ ଗୁଡିକ ।

1–ମଇଳା କପଡା

ଶୋଇବା ସମୟରେ ଆପଣ ମାନେ କେବେବି ମଇଳା କପଡାକୁ ନିଜ ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ କାହିଁକିନା ଏହି ମଇଳା କପଡା ବା ଟ୍ରେସରୁ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବାହାରିଥାଏ ।

2–ଜୋତା ବା ଚପଲ

ଶୋଇବା ସମୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ କି ଆପଣଙ୍କର ଆଖ ପାଖରେ କିମ୍ବା ଖଟତଳେ ଜୋତା , ଚପଲ ଆଦି ନରଖନ୍ତୁ । ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ କହିବା ତ ଶୋଇବା ସମୟରେ ନିଜ ପାଖରେ ଜୋତା ରଖିଲେ ତାହା ଦ୍ୱାରା ଆମର ଅନେକ ପ୍ରକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।

3–ଲୁଣ , ତେଲ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ତୁଳସୀ ପତ୍ର

ଏହା କିଛି ଏମିତି ଜିନିଷ ଅଟେ ଯାହାକୁ ଆପଣ ନିଜ ବିଛଣା ଉପରେ ରଖନ୍ତି ତେବେ ନିଜ ଜୀବନ ଉପରେ ବହୁତ ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ନିଜ ପାଖରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସୁଗନ୍ଧିତ ତେଲ ରହିଥାଏ , ତେଲ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ ଆକର୍ଷଣ କରିଥାଏ ।

4–ବହି

ବାସତୁ ଅନୁସାରେ ନିଜ ମୁଣ୍ଡ ପାଖରେ ବହି ନରଖିବା ଉଚିତ । ବ୍ୟକ୍ତି ଶୋଇବା ପାଖରେ ବହି ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ବୁଦ୍ଧ ଗ୍ରହ କମଜୋର ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଶୋଇବା ସମୟରେ ବହି ରଖି ସୋଇଲେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଅପମାନ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ହୋଇପାରେ କି ଆପଣ ମାନେ ଯେଉଁ ପାଠ ପଢନ୍ତି ତାହା ଆପଣଙ୍କର ମନେ ମଧ୍ୟ ରହିନପାରେ ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।