Odisha News Portal

ରାଜ୍ୟସରକାର ଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା ! ସ୍କଲାରସିପ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ନୂଆ ନିୟମ, AC ପିଲାଙ୍କୁ ମିଳିବ ଟଙ୍କା….

0 2

ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ପିଲା ମାନଙ୍କର ପାଠପଡା ସ୍କଲାରସିପ ଏବଂ କେବେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବ କିମ୍ବା କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାର ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ବନ୍ଦ ରଖିଛନ୍ତି ସେ ବିଷୟରେ କହିବୁ । ତେବେ ଏହି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହିବା ଯୋଗୁଁ ଯେଉଁ ପିଲା ମାନେ ସ୍କଲରସିପ ପାଉଥିଲେ ସେମାନେ ହୁଏତ ପାଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି । ତେବେ ସେହି ସ୍କଲରସିପକୁ ନେଇ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ବଡ କଥା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ତେବେ କଥାଟି ହେଉଛି କି ଯେଉଁ ଏସସି , ଏସଟି ପିଲା ମାନେ ପାଢ ପଢିବା ସମୟରେ ସ୍କଲରୟିପ ପାଉଥିଲେ ସେମାନେ ଏବି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହିଥିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସ୍କଲରସିପ ପାଇପାରିବେ ।

ଏହା ସହିତ ଏହି ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଯେଉଁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାର ଥିଲା ତାହା ଏହି ମାସରେ ଖୋଲିବ କି ଅନ୍ୟ କେଉଁ ମାସରେ ଖୋଲିବା ତାହା ବିଷୟରେ ଆଡି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ କହିବୁ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ବିଷୟରେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁଠୁ ବଡ ଖବର ହେଉଛି କଲାରସିପର ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ କରି । ତେବେ ଏସସି , ଏସଟି ପିଲା ମାନଙ୍କର ପୋଷ୍ଟ ମ୍ୟାଟ୍ରିକରେ ହେବନି କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ । ପିଲାମାନେ ପ୍ରଚଳିତ ହାରରେ କଲାରସିପ ପାଇବେ । ଏସସି , ଏସଟି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଉନ୍ନୟନ ସଂକଳ୍ପରେ ସ୍ଥଗିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ରିଜଲେସନ ରଖିବା ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ହେଲେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍କୁଲ ନଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ନେଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ସ୍କୁଲ ନଖୋଲିଲେ ମଧ୍ୟ ପିଲାମାନେ ସ୍କଲରସିପ ପାଇପାରିବେ । ସଂକ୍ରମଣକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍କୁଲ ନଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିଳ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଗାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର 31 ଯାଏ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହିବ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ତେବେ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହିଲେ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ନାମ ଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଲାଗୁ ରହିବ । ତେବେ ସେହିପରି ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବପରି ଚାଲୁ ରହିବ । ଏ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟ ବାସୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ,ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାସ କହିଥିଲେ ଯେ ଚଳିତ ମାସରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆ ଯାଇଥିଲା ତାହାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସାମୂହିକ ଭାବରେ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି ।

ଏଣୁ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ନବମରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବ ନାହିଁ ଚଳିତ ମାସରେ ଏହି ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସାମୀହିକ ଭାବେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ଚଳିତ ମାସରେ ନୂମ ଏବଂ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଯେପରି ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଛି ସେ ପ୍ରକାର ସ୍ଥିତିକୁ ଆଶଙ୍କା କରି ସ୍ଥିତି ବଦଳା ଯାଇଛି । ତେଣୁ ଏହି କରୋନା ପାଇଁ ଚଶିତ ମାସ ମାର୍ଚ୍ଚ 17 ତାରିଖରୁ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏହା ସହିତ ଅନଲାଇନରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କର ପାଠପଢା ଚାଲୁରହିଛି ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।