Odisha News Portal

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି, ବଢୁଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି . ଲାଗୁକଲେ ଏହି ଗାଇଡଲାଇନ୍…..ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଖୋଲା କଣ ବନ୍ଦ ?

ଆପଣ ମାନେ ସମସ୍ତେ ବେଶ୍ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଛନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ତାର ତାଣ୍ଡବ ରଚାଇ ଚାଲିଛି । ଆଉ ସେଥିରୁ ମଧ୍ୟ ବାଦ ପଡିନାହିଁ ଆମ ଦେଶ ଭାରତ । ସାରା ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ତାରା କାୟା ଏପରି ବିସ୍ତାର କରି ଚାଲିଛି ଯେ ତାହାକୁ ରୋକିବା ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାର ବଡ ସମସ୍ୟା ହୋଇ ଗଲାଣି । ସାରା ବିଶ୍ବର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଦିନ ରାତି ପରିଶ୍ରମ କରି ଏହାର ପ୍ରତିଶେଧକ ବା କୋଭେକ୍ସିନ ବାହାର କରିବା ପାଇଂ ଚେଷ୍ଟା କରି ଚାଲିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତଥାପି ମଧ୍ୟ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପାରୁ ନାହିଁ ।ଆମର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଂ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଉନ୍ନତି ମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ନେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତାହା ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ ।

ପ୍ରଥମେ ଲକଡାଉନ ,ସଟଡାଉନ୍ ଆଉ ତାପରେ ଯେତେବଳେ ଏସବୁରେ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲେ ବା ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିଗିଡିବାକୁ ଲାଗିଲା ପୁଣି ଆରମ୍ଭ କରିଲେ ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଆଉ ଲକଡାଉନ୍ ସଟଡାଉନରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷକୁ ପୁଣି ଥରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଲେ । ଆଉ ଧିରେ ଧିରେ ପୂ୍ର୍ବ ଭଳି ସବୁକିଛିରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ କରି ସବୁ ଖୋଲିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧକୁ ତୀବ୍ର କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଡିସେମ୍ବର 1 ରୁ ଡିସେମ୍ବର 31 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଦ୍ୟତମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା, ଯାତାୟାତକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଡିସେମ୍ବର 1 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର 31 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ।

କରୋନା ଭାଇରସ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନୀରିକ୍ଷଣ, ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ସତର୍କତା ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି। କରୋନା ଭାଇରସ, ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ SOP ରୋକିବା ଏବଂ ଯାତାୟାତକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଗୃହ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରାଜ୍ୟ / କେନ୍ଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ନୂତନ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ସିନେମା ହଲ, ଥିଏଟର, ସ୍ଵିମିଂ ପୁଲ୍ ଆଦିକୁ ନେଇ କଟକଣା ଜାରି ରହିଛି। ସିନେମା ହଲ 50 ପ୍ରତିଶତ ଦର୍ଶକ କ୍ଷମତା ସହିତ ଚାଲିବ। ସ୍ଵିମିଂ ପୁଲ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କେବଳ କ୍ରୀଡାବିତ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରହିବ। କୌଣସି ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସେ ଧାର୍ମିକ ହେଉ କି, ସାମାଜିକ, କି ମନୋରଞ୍ଜନ କିମ୍ବା ଶୈକ୍ଷେଣିକ ସବୁ ଥିରେ 200ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସାମିଲ ହୋଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଯଦି ରାଜ୍ୟ ଚାହିଁବେ ତେବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟାକୁ 100 କିମ୍ବା ସେଥିରୁ କମ ମଧ୍ୟ କରି ପାରିବେ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।