Odisha News Portal

ସାବଧାନ ! ଗୁରୁଜନ ମାନଙ୍କ କଥା ନମାନିଲେ ଏହି ପାପ ଲାଗିଥାଏ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ

ଆଜିର ଅଧୁନିକ ସମାଜରେ ଏମିତି ଅନେକ ଜିନିଷ ରହିଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ମାନି ଚଳିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ ନଚେତ୍ ଆମେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାଉ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେତେକ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ଓ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ବିଷୟରେ ।

1 ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ;

ଯେଉଁ ମାନଙ୍କୁ ଭୋଜନ କଲାବେଳେ ତରତର ହୋଇ ଭୋଜନ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ , ସେମାନଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ଓ ଅନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ତେବେ ଆପଣ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସମୟରେ ଅତି କମରେ 20 ମିନିଟ ଚୋବାଇ ଚୋବାଇ ଖାଇବା ଉଚିତ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ହଜମଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଦି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

2 ଆପଣଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟର ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ଥିଲେ ;

ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ରହିଥାଏ , ସେଠାରେ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ ବୃଦ୍ଦି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ।

3 ଅଧିକ ସମୟ ଟିଭି ଦେଖୁଥିଲେ ;

ଯେଉଁ ମାନଙ୍କର ଅଧିକ ସମୟ ଟିଭି ଦେଖିବାର ଅଭ୍ୟାସ ରହିଥାଏ ସେମାନଙ୍କ ଠାରେ ହୃଦରୋଗ ଓ ମେଦବହୁଳ ରୋଗ ଦେଖାଦେଇଥାଏ , ସେଥିପାଇଁ ଟିଭି ଅଳ୍ପ ସମୟ ଦେଖିବା ଉଚିତ ।

4 ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ;

ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ହେଉଥିଲେ ତାକୁ ଛୁଇଁବା କିମ୍ୱା ଚିପିବା ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହାଦ୍ୱାରା ମୁହଁରେ ଦାଗ ପଡିବା ସହିତ ମୁହଁ ଅସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ ।

5 ଅନ୍ୟର କଥା ନଶୁଣି ନିଜର କଥା ଆରମ୍ଭ କଲେ ;

ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟର କଥା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଶୁଣି ନିଜର କଥା କହିବାର ଅଭ୍ୟାସ ରଖିଥାଏ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବଦା ଅପମାନିତ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ କେବେହେଲେ କାହାର କଥା ମଝିରେ କଥା କହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

6 ବସିବା ସମୟରେ ସିଧା ହୋଇ ବସିଲେ ;

ବସିବା ବେଳେ ସଦାବଳେ ସିଧା ବସିବା ଉଚିତ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ହାର୍ଟ ଏବଂ ଲିଭରକୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସିଧା ପହଞ୍ଚିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ।

7 ଶରୀରରେ ନିଆଁ ଲାଗିଗଲେ ;

ଯଦି ଶରୀରର କୌଣସି ଜାଗାରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଏ ତେବେ କଦଳୀକୁ ଚକଟି ଲଗାଇଲେ ଫୋଟକା ହୋଇ ନଥାଏ ଓ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ ।

8 ମଶା ଝିଟିପିଟି ଅଧିକ ଥିଲେ ;

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ମଶା ଏବଂ ଝିଟିପିଟି ଅଧିକ ହେଉଛନ୍ତି ତେବେ ପିଆଜକୁ ବାଟି ଘରେ ଜଳୁଥିବା ବଲବ୍ ପାଖରେ ବାନ୍ଧି ଦିଅନ୍ତୁ ଦେଖିବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରୁ ମଶା ଓ ଝିଟିପିଟି ଦୂର ହୋଇଯିବେ ।

9 ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ;

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ପାଚିଲା କହଳୀ ଖାଇଲେ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିବା ସହିତ ବୁଦ୍ଦି ପ୍ରଖର ହୋଇଥାଏ ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।