Odisha News Portal

ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ କାହିଁକି ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଶାଢ଼ୀ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନିତା ଆମ୍ବାନୀ, କାରଣ ଜାଣିଲେ ହୋସ ଉଡିଯିବ….

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ତାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବେଶ ଚର୍ଚ୍ଚା ରେ ଅଛନ୍ତି। ଲୋକ ମାନେ ତାଙ୍କ ଫ୍ୟାଶନ ପାଇଁ ନୀତା ଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି। ସେ ଏକ ସୁଟ୍ ହେଉ, ବା ଏକ ଶାଢ଼ୀରେ ହେଉ କିମ୍ବା କାଜୁଆଲ୍ କୁର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଲେହେଙ୍ଗା, ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚମତ୍କାର ଭାବରେ ଦେଖାଯାନ୍ତି ଏହି ସବୁ ପୋଷାକରେ। ବିଶେଷକରି ସେତେବେଳେ ଆହୁରି ଖାସ୍ ଲାଗନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ସିଏ ପାରମ୍ପାରିକ ପୋଷାକରେ ଥାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆଖି ଲାଗି ରହିଯାଏ ଟିକେ ଦେଖିବା ପାଇଁ। ୫୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଶୈଳୀ ଏହିପାରି ଯେ, ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଫିକା ଦେଖାଯାଅନ୍ତି।

ଅଧିକତର ସେ ନାଲି ରଙ୍ଗର ବସ୍ତ୍ର ରେ ହିଁ ଦେଖା ଯାଇଥାନ୍ତି-

ଆପଣ କେବେ ଦେଖିଥିବେ କି ଯେତେବେଳେ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ, ପୂଜା କିମ୍ବା ବିବାହ ଥାଏ, ସେ ପ୍ରାୟତ୍ୱ ନାଲି ରଙ୍ଗର ପୋଷାକରେ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି ।ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ସେ ଅନ୍ୟ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ହଁ ଯେତେବେଳେ ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପୂଜାରେ ଜଡିତ ହୁଅନ୍ତି, ସେ କେବଳ ତାଙ୍କ ଇଛାରେ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ତା’ପରେ ଏହା ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ସୁଟ୍, ସାରୀ କିମ୍ବା ଲେହେଙ୍ଗା ଭଳି କିଛି ହୋଇପାରେ।

ପୂଜାରେ କିନ୍ତୁ ନିଶ୍ଚିତ ସେ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାଲି ରଙ୍ଗ ର ପୋଷାକ-

ଯଦି ତୁମେ ଗତ ବର୍ଷର ଗଣେଶ ପୂଜାକୁ ମନେ ରଖିଛ, ତେବେ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ଏକ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଥିଲେ ଯାହା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଡିଜାଇନର୍ ଆବୁ ଜାନି ସନ୍ଦୀପ ଖୋସଲାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଆକାଶ ଅମ୍ବାନୀ ଶ୍ଲୋକା ମେହେଟ୍ଟାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରଥମ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ମୁମ୍ବାଇର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସିଦ୍ଧବିନାୟକ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଠିକ ସେହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଏକ ଲାଲ ଚାନ୍ଦେରୀ ରେଶମ ସାଲୱାର ସୁଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ ।ଥରେ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ତାଙ୍କ ଶାଶୁ କୋକିଲାବେନଙ୍କ ସହ ଏକ ପୂଜା ସମାରୋହରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଲାହରିଆ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ର ଏକ ଲାଲ୍ ଶାଢ଼ୀରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଲିଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ବି ପାରିବାରିକ କାର୍ଯ୍ୟ କିମ୍ବା ପୂଜା ଥାଏ, ସେମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ପୋଷାକ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ ଅଳଙ୍କାରରେ ସଜ୍ଜିତ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି। ବୋଧହୁଏ ସେମାନଙ୍କର ଏପରି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଥିବ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପୂଜା ନକରିଛନ୍ତି ପ୍ରଭୁ ତାଙ୍କୁ ଖୁସି ରେ ରଖିବେ ନାହିଁ।

ଏହି କାରଣରୁ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରନ୍ତି ନିତା ଅମ୍ବାନୀ-

ଅମ୍ବାନୀ ପରିବାର ହୁଏତ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ପରିବାର ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ତଥାପି ସେମାନଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା, ରୀତିନୀତି ଏବଂ ଉପାସନା ଭଳି ଜିନିଷ ଉପରେ ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ରହିଆସିଛି।ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ବି ତାଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗ ଙ୍କର ଘରେ ବିବାହ ହୁଏ, ସେମାନେ ଦେଶର ଲୋକପ୍ରିୟ ମନ୍ଦିରରେ କପାଳକୁ ଯାଆନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୌଣସି ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଘରେ ପୂଜା ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ କରିଥାନ୍ତି।ତେଣୁ ପୂଜାରେ କେଉଁ ରଙ୍ଗ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ ଏବଂ କେଉଁଟି ନୁହେଁ ତାହା ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ମଧ୍ୟ ଭଲଭାବେ ଜାଣନ୍ତି। ସେ ଲାଲ ରଙ୍ଗକୁ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି।ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ବି ପୂଜା ସହିତ ଜଡିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟ ଥାଏ, ସେ ସମାନ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ଡିଜାଇନ୍ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।