Odisha News Portal

ପାଠ ମନେ ରଖିବାର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଆଉ ବେଷ୍ଟ ଉପାୟ… ପ୍ରତ୍ୟେକ ବାପା ମା ଥରୁଟିଏ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିବା ଉଚିତ

ସାଧାରଣତଃ ବହୁତ ପିଲା ବହୁତ ଅଧିକ ପାଠ ପଢିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ସେତେ ଭଲ ମନେ ରହି ନଥାଏ । ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ ନମ୍ୱର ଆସି ନଥାଏ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କଠୁ କମ ପଢିଥିବା ପିଲାର ଭଲ ନମ୍ୱର ଆସିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି କାରଣ ଗୁଡିକ , ଯାହା ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପଢାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।

1. ପଢାରେ ଡିଷ୍ଟବାନ୍ସ :-

କେତେକ ପିଲାମାନେ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ପଢିଥାନ୍ତି ବା ପରୀକ୍ଷାର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ପଢିଥାନ୍ତି ।

2. ଗେମ୍ ଖେଳିବା :-

ଖେଳିବା ମାନସିକ ଶରୀର ଓ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇଥାଏ , କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଖେଳିବେ ତ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ । ପାଠପଢାରେ ବି ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।

3. ଅଳସୁଆପଣ :-

ଯେଉଁ ପିଲା ମାନଙ୍କର ଅଧିକ ନମ୍ୱର ଆସିଥାଏ , ଏହା ନୁହେଁ କି ତାଙ୍କର ବୁଦ୍ଧି ଆପଣଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ଠାରେ ଗୋଟିଏ କ୍ୱାଲିଟି ଥାଏ , ସେମାନେ ବିନା ଅଳସରେ ଲଗାତାର ପଢିଥାନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସବୁ ପାଠକୁ ସମୟ ଅନୁସାରେ ସାରନ୍ତୁ , ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣ ଛୋଟବେଳୁ ରଖନ୍ତି ତ ଆପଣଙ୍କୁ ସଫଳ ହେବା ପାଇଁ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ସବୁ କାମ ସମୟରେ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ , ପାଠ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପଢନ୍ତୁ ।

ବେଳେ ବେଳେ ପାଠ ପଢିବା ପାଇଁ ଯେତେ ଚାହିଁଲେ ବି ପାଠପଢାରେ ମନ ଲାଗେନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଦୈନିକ 20 ମିନିଟ ଏକ୍ସାସାଇଜ ବା ୟୋଗା କରନ୍ତୁ , ଏହାଦ୍ୱାରା ପଢାରେ ଆପଣ କନସେନଷ୍ଟ୍ରେଟ କରି ପାରିବେ । ପଢିବା ସମୟରେ ପାଖରେ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଗେମ ଆଦି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ , ଏଥିଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ମନ ପାଠରେ ଲାଗିବ ନାହିଁ । ଖାଲି ମୋବାଇଲ ବା ଗେମ ଦେଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହେବ । ସେଥିପାଇଁ ପଢିବା ସମୟରେ ଏହିସବୁ ଜିନିଷକୁ ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ , ଯଥାସମ୍ଭବ ସବୁବେଳେ ସକାଳେ ପଢିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ପଢିଲେ ପାଠ ଭଲ ମନେ ରହିଥାଏ ।

ଏହାଛଡା ସର୍ବଦା ମନରେ ପଜେଟିଭ ଥିଙ୍କିଙ୍ଗ ରଖନ୍ତୁ , ଏହା ପଢାରେ ବହୁତ ହେଲ୍ପ କରିଥାଏ । ଆପଣ ମାନେ ଜାହା କିଛି ପଢୁଛନ୍ତି ତାହାକୁ ଥରେ ଦୁଇଥର ସବୁବେଳେ ଲେଖନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ମନେ ରଖିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଅନ୍ୟ ପିଲା ମାନଙ୍କ ପରି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ପାଠକୁ ଅତି ସହଜରେ କ୍ୟାପଚର କରିପାରିବେ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ଠୁ ଭଲ ନମ୍ୱର ମଧ୍ୟ ଆଣିବେ । ସେଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିସବୁ ନିୟମକୁ ମାନି ଚଳିବାକୁ ପଡିବ ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।