Odisha News Portal

ପର ସ୍ତ୍ରୀ ସହିତ ଶାରିରୀକ ସଂପର୍କ ସ୍ଥାପନ କଲେ ପାପ କାହାର ! ଆପଣ ଏହି ମହାନ ଭୁଲ କରୁଛନ୍ତି କି ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ…

0 12

ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ କହିବୁ କି ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପର ସ୍ତ୍ରୀ ବା ପୁରୁଷଙ୍କ ସହିତ ଶାରିରୀକ ସଂପର୍କ ରଖେ ତେବେ ଏହାର ପାପା କାହା ଉପରେ ଲାଗିବ । ଏଥିପାଇଁ କିଏ ଦାୟୀ ହୋଇଥାଏ ଆଜି ଆମେ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା । ଆପଣ ମାନେ ତ ଜାଣିଥିବେ କି ସ୍ୱର୍ଗର ଅପ୍ସରା ମାନେ ବହୁତ ହିଁ ସୁନ୍ଦର ହୋଇଥାନ୍ତି । ଥରେ ସ୍ୱର୍ଗର ଅପ୍ସରା ମାନଙ୍କୁ ନିଜର ସୁନ୍ଦରତା ଉପରେ ଏତେ ଗର୍ବ ଆସିଲା କି ସେମାନେ କୌଣସି ଦେବତାଙ୍କୁ ଖାତିର କଲେ ନାହିଁ । ଏହି କଥା ଯେତେବେଳେ ବ୍ରହ୍ମା ଜାଣିପାରିଲେ ସେ ଏକ ଏପରି କନ୍ୟା ତିଆରି କରିଥିଲେ ଯେ କି ଅପ୍ସରା ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ସଂସାରର ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ଥିଲା ।

ତାର ସୁନ୍ଦରତା ପାଇଁ ତାହାର ନାମ ଅହଲ୍ୟା ରଖାଗଲା । ଅହଲ୍ୟାଙ୍କ ସୁନ୍ଦରତା ଦେଖି ସ୍ୱର୍ଗର ସମସ୍ତ ଅପ୍ସରାଙ୍କର ଗର୍ବ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ଅହଲ୍ୟା ଏତେ ସୁନ୍ଦର ଥିଲେ କି ଇନ୍ଦ୍ର ତାଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ଅହଲ୍ୟା ଛୋଟ ସମୟରେ ମହର୍ଷି ଗୋତମଙ୍କ ପାଖରେ ପାଳନ ପୋଷଣ ହୋଉଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଅହଲ୍ୟା ପରିଣତି ବୟସରେ ଆସିଲେ ସେତେବେଳେ ଦେବତା , ନାଗ , ମଣିଷ ଆଦି ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ଚାହିଁଲେ । ମାତ୍ର ସେମିତି କାହର ସାହସ ହେଲା ନାହିଁ କି ସେମାନେ ଗୌତମ ଋଷିଙ୍କର ଆସ୍ରମ ପାଖକୁ ଯାଇ ପାରିବେ । ଯେତେବେଳେ ଅହଲ୍ୟା ପ୍ରାପ୍ତ ବୟସରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ସେହି ସମୟରେ ଗୌତମ ଋଷି ନେଇ କରି ତାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ପାଖରେ ଛାଡି ଦେଇ ଆସିଲେ । ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ବ୍ରହ୍ମା ଚିନ୍ତା କଲେ କି ଅହଲ୍ୟାଙ୍କୁ କାହା ସହ ବିବାହ କରିବେ ବୋଲି ।

ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ମହର୍ଷି ଗୋତମଙ୍କ କଥା ମନେ ପଡିଲା । ସେ ଚିନ୍ତା କଲେ କି ମହର୍ଷି ଗୋତମ ଅହଲ୍ୟାଙ୍କ ସହ ରହିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଅହଲ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତି କେବେବି ଖରାପ ଭାବନା ଆସିନଥିଲା । ଏହା ପରେ ସେ ଅହଲ୍ୟାଙ୍କୁ ମହର୍ଷି ଗୋତମଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଭାବରେ ସମର୍ପଣ କରି ଦେଇଥିଲେ ।

ତେବେ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କର ଏପରି ବିଚାର ଦେଖି ଇନ୍ଦ୍ର ବହୁତ ମନ ଦୁଋଖ କରିଥିଲେ କାରଣ ସେ ଅହଲ୍ୟାଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ତେବେ ସେଥିପାଇଁ ସେ ଦିନେ ଛଳ କରି ଅହଲ୍ୟାଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥିଲେ ଋଷି ଗୋତମଙ୍କ ରୂପ ଧାରଣ କରି । ଏହା ପରେ ସେ ଅହଲ୍ୟାଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ କରି ତାଙ୍କ ସହ ଶାରିରୀକ ସଂପର୍କ ରଖିଥିଲେ ।

ଏହି କୁକର୍ମ କରି ଇନ୍ଦ୍ର ଯେତେବେଲେ ସ୍ୱର୍ଗକୁ ଯିବା ପାଇଁ ବାହାରିଲେ ସେହି ସମୟରେ ଗୋତମ ଋଷି ତାଙ୍କୁ ଆସ୍ରମରେ ଦେଖି ନେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଗଲେ ଏବଂ ନିଜର ଦିବ୍ୟଦୃଷ୍ଟି ମାଧ୍ୟମରେ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କର କୁକର୍ମ ବିଷୟରେ ଜାଣିନେଲେ । ଏହା ଜାଣି ସେ ଅତ୍ୟାଧିକ କ୍ରୋଧରେ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ କି ଯେତେବେଲେ ମଣିଷ ଲୋକରେ କେହି ଏହିପରି ପାପ କରିବ ତେବେ କାହାର ଅଧାପାପ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଲାଗିବ । ମାତ୍ର ଯଦି ପୁରୁଷ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ନିଜର ସ୍ୱ ଇଚ୍ଛାରେ ଏମିତି ପାପ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପାପ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିବ ନାହିଁ ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।