Odisha News Portal

ସ୍ବାମୀ ଅଟନ୍ତି ଦଶମ ଫେଲ୍ ଛାତ୍ର , ତେବେ କେତେ ପାଠପଢିଛନ୍ତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ , ଜାଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ କହିବେ ବାସ୍ତବରେ ବେଶି ପାଠ ପଢି କିଛି ଲାଭ ନାହିଁ…..

ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏମିତି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହାକୁ ଦେଶରେ ଏବଂ ଦୁନିଆରେ ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିବେ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବିଷୟରେ ନୁହେଁ ବରଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବୁ । ତେବେ ଆମେ ଯାହାଙ୍କ ବିଷୟରେ ତଥା ତାଙ୍କ ପରିବାରର ମଧ୍ୟ ଯାହାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବୁ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ସବୁଠାରୁ ଧନୀ । ଅର୍ଥାତ ଭାରତର ସବୁଠୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି । ତେବେ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାରତର କହିଲେ ତ ଆପଣ ମାନେ ହୁଏତ ଜାଣି ସାରିଥିବେ ।

ତେବେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କର ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ବା ତାଙ୍କର ଧର୍ମପତ୍ନୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବୁ । ତେବେ ଆପଣ ମାନେ ତ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପରେ ଜାଣିଥିବେ ।

 

 

ଭାରତର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ହୁଏତ ସେ ପ୍ରଥମରେ ରୁହନ୍ତି । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ସେହି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କର ପରିବାରର ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବୁ । ନୀତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ତ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଥିବେ ଯିଏ ହେଉଛନ୍ତି ଅମ୍ବାନୀ ପରିବାରର ବଡ ବୋହୂ । ସେ ପ୍ରାୟତଃ ନିଜ ଜୀବନଶୈଳୀ ବିଷୟରେ ହେଡଲାଇନ୍ କରନ୍ତି , ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ବିଷୟରେ କିଛି କହିବୁ ।


ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ 1 ନଭେମ୍ବର 1963 ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ନୀତା 1 ବର୍ଷରୁ 5 ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଭାରତ ନାଟ୍ୟମ ଶିଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ବାଣିଜ୍ୟରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ନରସି ମୋଞ୍ଜି କଲେଜ ଅଫ୍ କମର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇକୋନୋମିକ୍ସ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଏବଂ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ 8 ମାର୍ଚ୍ଚ 1985 ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ମୁକେଶଙ୍କର ପିତା ଧୀରଭାଇ ଅମ୍ବାନୀ ଯେତେବେଳେ ଏକ ଷ୍ଟେଜ ଶୋରେ ନୀତାଙ୍କୁ ଦେଖିଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ସେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ବୋହୂ କରିବେ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ ।

ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ମୁମ୍ବାଇସ୍ଥିତ ଧୀରବାଇ ଅମ୍ବାନୀ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି । ଜାପାନର ସର୍ବ ପୁରାତନ କ୍ରୋକେରି ବ୍ରାଣ୍ଡ ନରିଟାକ୍ ର ଏକ କପରେ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ଚା ପିଅନ୍ତି । ନୋରିଟେକ୍ କ୍ରକେରି ସୁନାରେ ନିର୍ମିତ ଏବଂ ଏହାର 50 ଖଣ୍ଡ ସେଟ୍ ମୂଲ୍ୟ 1.5 କୋଟି ଟଙ୍କା । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏକ କପ୍ ଚା ତିନି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଆଇପିଏଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ମାଲିକାଣୀ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ।