Odisha News Portal

ପ୍ରବେଶ ପଥ ବା ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର କେମିତି କଲେ ଘରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଆର୍ଶିବାଦ ରହିବ ଏବଂ ଧନ ସମ୍ପତ୍ତିର ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ଜାଣନ୍ତୁ….

0 2

ଶୁଭ ଶାନ୍ତିର ପ୍ରବେଶ ପଥ ବା ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ଅନ୍ୟ ଦ୍ୱାର ଅପେକ୍ଷା ସୁସଜ୍ଜିତ ରଖିବା ପାଇଁ ପୁରାଣ ଶାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ରହିଛି । ସକାଳର ପ୍ରଥମ କିରଣ ପଡିବା ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ଖୋଲା ରଖନ୍ତୁ । ସକାଳେ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ବା ଦରଜା ଉପରେ ବା ଅଗଣାରେ ଚାରି ଆଡେ ପାଣି ଚିଞ୍ଚିବା ଉଚିତ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି କରି ଘରର ଐଶାନ୍ୟ କୋଣରେ ରାତି ସାରା ରକି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ସକାଳେ ଘରର ଚାରିଆଡେ ସେହି ପାଣିକୁ ଚିଞ୍ଚି ଦିଅନ୍ତୁ । ଘରର କଲିଙ୍ଗ ବେଲ ଘରର ମେନ ଗେଟର ଡାହାଣ ପଟେ ରଖନ୍ତୁ ।

ଯେମିତିକି ଡାହାଣ ହାତରେ ବେଲ ମାରିପାରିବେ । ଆପଣଙ୍କର ମେନ ଗେଟରେ ବା ମେନ ଗେଟର ଉପରେ ହଳଦୀ କିମ୍ବା ସିନ୍ଦୁରରେ ଏକ ସ୍ୱତ୍ତ୍ୱିକ ଚିହ୍ନ ଆଙ୍କି ଦିଅନ୍ତୁ ଅବା ଓମ ଟିଏ ଆଙ୍କି ଦିଅନ୍ତୁ । ଯାହା ଫଳରେ କି ଆପଣଙ୍କର ଘରକୁ କୌଣସି ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବା ଉର୍ଜ୍ଜା ପ୍ରବେଶ କରିନଥାଏ ।

ଏହା ସହି ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆକୃଷ୍ଟ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଘର ସର୍ବଦା ଧନ ଧାନ୍ୟରେ ପୂରି ଉଟିଥାଏ । ପର୍ବପର୍ବାଣି ଆସିଲେ ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ଅନେକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବା ଜରିରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ତୋରଣ ଆଦି ଟାଙ୍ଗି ଦିଅନ୍ତି ବା ପତକା ଟାଙ୍ଗି ଦିଅନ୍ତି । ମାତ୍ର ଏ ସମସ୍ତ କୌଣସି ଫଳ ପ୍ରଦକ ହୋଇନଥାଏ ବା ଫଳ ଦାୟକ ହୋଇ ନଥାଏ ।

ଘରକୁ ନଜର ଦୋଷ ବା ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିଥାନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କର ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ସାମ୍ନାରେ ବାହାରପଟୁ ଆପଣ ଏକ ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କ ଫଟୋ ଟାଙ୍ଗି ପାରିବେ ବା ପୂଜା କରିପାରିବେ ।

ଏକ ତମ୍ବାର ସୂର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଟାଙ୍ଗି ପାରିବେ । ଏହା ସହିତ କିଛି ପିଟିକିରି ଲାଲ କପଡାରେ ବାନ୍ଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଟାଙ୍ଗି ପାରିବେ । ଆପଣଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଆଗରେ ସର୍ବଦା ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏକ ଦୀପ ଟିଏ ଜାଳିବା ପାଇଁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସମୟ ନହୁଏ ତେବେ ଆପଣ ଏକ ଇଲେଟ୍ରିକ ବଲ ମଧ୍ୟ ରାତିରେ ଜାଳି ପାରିବେ । ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ରାତିରେ ଆଲୋକିତ ରହିଲେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିଥାନ୍ତି । ଘରୁ ଆପଣ ମାନେ ବାହାରକୁ ଯିବା ସମୟରେ ଡାହାଣ ପଟେ ତମ୍ବା ବା ପିତଳର ଏକ ଲୋଟାରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି କରିଦିଅନ୍ତୁ ଏହଂ ସଦା ସର୍ବଦୀ ରଖିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

ସଦା ସର୍ବଦା ଆମ୍ବ ଡାଳ ଏବଂ ପଇଡ ଏସବୁ ସେଥିରେ ରଖନ୍ତୁ । ସେହି ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରର ଦକ୍ଷିଣ ପଟେ ଏକ ସୁଗନ୍ଧିତ ଫୁଲ ଗଛ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ବୃନ୍ଦାବତୀ ବା ଚଉରାଟିଏ ମଧ୍ୟ ରଖିପାରିବେ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ଦରଜାର ମୁଖ ହୋଇଥିଲେ ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ପୂର୍ବକୁ ମୁଖ ହୋଇଥିଲେ ହଳଦୀ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣକୁ ମୁଖ ହୋଇଥିଲେ ବାଇଗଣି ରଙ୍ଗ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମକୁ ହୋଇଥିଲେ ଧଲା ରଙ୍ଗ ହେବା ଉଚିତ ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।