Odisha News Portal

ମନୁଷ୍ୟ ଉପରେ ବାଘର ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ତାହା ପରର ଦୃଶ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଜନକ ଅଟେ, ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ଭିଡିଓ……

0 4

ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ କଥା ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯେଉଁ କଥା ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚକିତ ହୋଇଯିବେ । ତେବେ ଆପଣ ମାନେ କେବେ ବାଘ କୁ ଦେଖିଛନ୍ତି ତେବେ ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଦେଖିଥିବେ ତ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପରେ । କାରଣ ଯେଉଁ ମାନେ ଯଦି କେବେ ବାଘ ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଯାଇଥିବେ ତେବେ ଦେଖିଥିବେ ନିଶ୍ଚୟ । ମାତ୍ର ଯେଉଁମାନେ ଯାଇଥିବେ ତ ସେମାନେ ହୁଏତ ଦେଖି ନଥିବେ । ମାତ୍ର କେବେ ଅଚାନକ ବାଘ ହାବୁଡରେ ପଡିଛନ୍ତି କି , ଅଥବା ଏମିତି ଆପଣ ମାନଙ୍କ ଗ୍ରାମକୁ କେବେ ବାଘ ଆସିଛି କି ସେମିତି ହୋଇଥିଲେ ତ ଆପଣ ମାନେ ତାର ଅନୁଭୂତି ଜାଣିଥିବେ ।

ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ବାଘକୁ ଡରନ୍ତି ସେମାନେ ତାର ନାମ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ବହୁତ ଡର ଲାଗିବ । କାରଣ ସେ ଏମିତି ଏକ ପଶୁ ଏଟେ ଯାହାର ହାବୁଡରେ ପଡିଲେ ମନୁଷ୍ୟ ଆଉ ବଞ୍ଚିବ ନାହିଁ । ମାତ୍ର କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ଅଛନ୍ତି ୟେଉଂମାନେ ବାଘକୁ ମଧ୍ୟ ପାଳିଥାନ୍ତି ତାର ଅନେକ ଯତ୍ନ ନେଇଥାନ୍ତି ହେଲେ ସେ ବାଘ ସେମାନଙ୍କର କିଛି କ୍ଷତି କରେ ନାହିଁ ।

କାହିଁକିନା ସେ ତାର ପୋଷା ମାନିଯାଇଥାଏ । ଏମିତିରେ ତ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବାଘ ମାନେ ମନୁଷ୍ୟର ବୋଲ ମାନିଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର କିଛି ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି କରନ୍ତି ନାହିଂ । ମାତ୍ର କେତେ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଅସୁବିଧାର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ସେମିତି ଏକ ବାଘ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯେଉଁ ବାଘଟି ଜଣେ ଲୋକଙ୍କୁ ଆହାତ କରିଦେଇଛି , ତେବେ ଏବେ ସେହି ଲୋକଟିର ଅବସ୍ଥା କମ ରହିଛି ଏବଂ କେମିତି ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଲା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ବିଷୟରେ । 

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଘଟଣା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ସେ ଘଟଣାଟି କାଜିରଙ୍କା ପାର୍କକୁ ଗୋଟିଏ ବାଘ ଖସିଯାଇ ଜନବସତି ଆଡକୁ ଚାଲିଯାଇଛି । କାଜିରଙ୍କା ପାର୍କଟି ଆସାମର ନାଗପୁର ଅଞ୍ଚଳ ତେଜପୁର ୟୁନିଭରସିଟିରେ କିଛି ଲୋକହ୍କୁ ଦେଖି ସେମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଆକ୍ରଣଣ କରିଛି ।

ତେବେ ଏହାର ଲାଇଭ ଭିଡିଏ ମଧ୍ୟ ସୁଟ କରାଯାଇଛି , ଯେଉଁଥିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି କି ବାଲିଗଦା ଉପରେ ଗୋଟିଏ ବାଘ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ ମନୁଷ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି । ତେବେ ବାଘର ସେହି ଆକ୍ରମଣରେ ଦୁଇ ଜଣ ଆହାତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଦୌଡି ପଳେଇ ନିଜର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଆହାତ ହୋଇଥିବା ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏ ନେଇ ଏବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କ ଖୋଳି ଯାଇଛି । ଏହାପରେ ବାଘକୁ ଜଙ୍ଗଲ ଆଡକୁ ଘୋଡାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କାମ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।