Odisha News Portal

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ! 24 ଜାନୁଆରୀ ଦିନକ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ଏହି ଝିଅ . ଦୟାକରି ଏହି ଭଉଣୀ ଙ୍କ ପାଉଁ ଗୋଟିଏ ସେୟାର ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଜାଣନ୍ତୁ ଆଜିର ନାରୀ କଣ ନ କରିପାରେ ?

ଗୋଟେ ନାରୀ ଭିତରେ ଭଗବାନ ଏତେ ଶକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଚାହିଁଲେ ସବୁକିଛି କରିପାରିବେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ଛାତ୍ରୀ ଶୃଷ୍ଟି ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯିଏ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ଉତ୍ତରଖଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ । ତେବେ ନାରୀ ପାଇଂ ହିଁ ଏ ସଂସାର ଚାଲିଛି । ଜଣେ ନାରୀ ଯାହା କରିପାରେ ତାହା ଗୋଟେ ପୁରୁଷ ମଧ୍ୟ ଚାହିଁଲେ କରିପାରିବନି । ତେଣୁ ନାରୀର ଅବଦାନ ଏ ସଂସାରକୁ ଏବଂ ଆମ ସମାଜକୁ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ।

ଆଗକାଳରେ ନାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ, ତଥା ପୂଜା କରାଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଆଜିର ସମାଜରେ ନାରୀଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ କରିବା ସହିତ ସବୁବେଳେ ନାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଶୋଷଣ, ନିନ୍ଦା ଏବଂ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଭଳି ଜଘନ୍ୟ କାଣ୍ଡ କରାଯାଉଛି ।

ଏବେ ଝିଅ ଜନ୍ମ ହେଲେ ବାପା ମାଁ କାନ୍ଦିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଜାଣିନଥାନ୍ତି ଝିଅଟି ବଡ ହୋଇ କଣ କରିପାରେ । ଆଜି ଆମେ ସେମିତି ଏକ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇବୁ ଯାହା ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ ଆଦୌ ବିଶ୍ବାସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ତେବେ ଜଣେ ଝିଅ ଜଣେ ପୁଅ ଠାରୁ କୌଣସି ଗୁଣରେ କି କାମରେ ବି କମ୍ ନୁହେଁ । ପୁଅମାନେ ଯାହା କରିପାରିବେ ତାହା ଜଣେ ଝିଅ ବି କରିପାରିବ । 

ତେବେ ଏହା ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କର ବିଶ୍ବାସ ହେଉନଥିବ, କିନ୍ତୁ ବାଳିକା ଦିବସ ଅବସରରେ ଶୃଷ୍ଟି ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ବାଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯିବ । ତେବେ ଶୃଷ୍ଟି ଗୋସ୍ୱାମୀ ହରିଦ୍ୱାର ଜିଲ୍ଲାର ଦୌଲତପୁର ଗାଁର ।

ଶୃଷ୍ଟିଙ୍କ ପିତା ପ୍ରବୀଣ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀ ଯିଏ ନିଜେ ଗାଁରେ ଏକ ଛୋଟ ଦୋକାନ ଚଳାନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ କି, ଶୃଷ୍ଟିଙ୍କ ମାଁ ସୁଧା ଗୋସ୍ୱାମୀ ଜଣେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣକାରୀ । ଶୃଷ୍ଟି BSM PG କଲେଜ, ରୁର୍କିରୁ BSC ଏଗ୍ରିକଲଚର କରୁଛନ୍ତି ।

ମେ 2018 ରେ, ଶୃଷ୍ଟି ବିଦ୍ୟା ବାଲ ବିଧାନସଭାରେ ଶିଶୁ ବିଧାୟକଙ୍କ ତରଫରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଶିଶୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ କହିରଖୁଛୁକି ପ୍ରତି 3 ବର୍ଷରେ ବାଳ ବିଧାନସଭାରେ ଜଣେ ବାଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ବାଚିତ ହୁଅନ୍ତି ।

ପୁଣି ଥରେ, ଶୃଷ୍ଟିଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଦିନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି । ବାଳିକା ଦିବସ 24 ଜାନୁଆରୀରେ, ଏହି ଦିନ ଶୃଷ୍ଟି ଗୋସ୍ୱାମୀ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ବାଳ ମୁଖ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ । 

ରାଜ୍ୟର CM ତ୍ରିବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ରାୱତ ଏହାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ପିଲାଦିନେ CM ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ କରାଯାଇଥିବା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ବିଧାନସଭାର ରୁମ୍ ନମ୍ବର 120 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ଯେଉଁଥିରେ ଡଜନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଜନା ଉପରେ ପାଞ୍ଚ ମିନିଟର ଉପସ୍ଥାପନା କରିବେ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବା ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ଆୟୋଗ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି । ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଉଷା ନେଗି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଧାନସଭା ଭବନରେ ରାତି 12 ରୁ 3 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ନେଗି କହିଛନ୍ତି ଆୟୋଗ ଏକ ଶିଶୁ ସଭା ଗଠନ କରିଛି ।
ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।