Odisha News Portal

ହେ ଭଗବାନ ! ପୁଣି ହେବ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା , ଫେବୃଆରୀ 26 ତାରିଖ ଶୁକ୍ରବାରରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଙ୍ଗଠନ କଲେ ଭାରତ ବନ୍ଦ

0 0

ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିବେ କି କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କୃଷକ ସଂଙ୍ଗଠନକାରୀ ମାନେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରି ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏବେ କୃଷକ ପରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । 26 ତାରିଖରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନେ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସଂଙ୍ଗଠନରେ 40 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂସ୍ଥା ସାମିଲ ହେବେ । ତେବେ ଲକଡାଉନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅନେକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଥିଲା କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ସହର ବଜାରରେ ଲକଡାଉନ କାରାଯାଇଥିଲା । ଫଳରେ ଚାଷୀ ଭାଇ ମାନଙ୍କ ସହିତ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କ୍ଷତି ସହିଥିଲେ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଋଣ ଶୁଝି ପାରିନଥିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା ।

ଏ ବର୍ଷ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକମାନଙ୍କ ସହ କୃଷକ ମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ବହୁତ କ୍ଷତି ହୋଇଛି କାରଣ କୃଷକମାନେ କୃଷି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ସେହିଥିରେ ହିଁ ନିଜ ପରିବାର ଭରଣ ପୋଷଣ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ଚାଷୀ ଭାଇମାନେ ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷତିର ଦାବି ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ କରିଥିଲେ , ତେଣୁ କୃଷକମାନେ ସରକାରଙ୍କ କୃଷି ନିତୀ ଓ ଶ୍ରମ ନିତୀକୁ ବିରୋଧ କରି ଆସନ୍ତା 26 ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶ୍ରମିକ ସଂଙ୍ଗଠନ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଫେଡେରେସନ , ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଜୀବନ ବୀମା କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ସାମିଲ ହେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି କି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଥିବା ସିଆଇଟିର ପ୍ରତିନିଧୀ ମାନେ ଭାରତ ବନ୍ଦକୁ ସଫଳ କରିବାର ଏକ ସୂଚି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ସିଆଇଟିର ମହାସଚିବ ପ୍ରବୀଣ ଖଣ୍ଡେୱାଲ କହିଛନ୍ତି କି ଭାରତ ବନ୍ଦକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ଟିକସ ପେସାଦାର ମାନଙ୍କର ଜାତୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ସଂଙ୍ଗଠନ ଯଥା – ଟିକସ ଉପଦେଷ୍ଟା , କମ୍ପାନୀ ସେକ୍ରେଟାରୀ , କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗ , ଖାଉଟି , ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ , ହକର , ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ , ମୋବାଇଲ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସେବାକାରୀ ମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହ଼ଞ୍ଚିବୁ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ସମସ୍ତ ବନ୍ଦ ବେଳେ ବ୍ୟବସାୟୀକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିବ କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ଗୁଡିକ ଚାଲୁ ରହିବ । ଏହି ବନ୍ଦରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ଅନଲାଇନ ବିକ୍ରେତା ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତି ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସଙ୍ଗଠନ ଗୁଡିକୁ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ଆହ୍ନାନ ଦେଇଥିବାର ପ୍ରଣୀବ କହିଛନ୍ତି । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ଓ ତୈଳବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଥର ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଗତ କାଲି କୃଷକ ସଂଙ୍ଗଠନ ରେଳ ରୋକ କରିଥିଲେ , ଏହାପରେ 26 ତାରିଖରେ ବ୍ୟବସାୟ ସଂଙ୍ଗଠନ ମାନେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକାରା ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଛି ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।