Odisha News Portal

ହେ ଭଗବାନ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଘଟଣା ! ଡେଲିଭେରୀ ସମୟରେ ନବଜାତ ଶିଶୁର ଗଳା କାଟିଦେଲେ ଡାକ୍ତର, ଆଉ ତା ପରେ ଯାହା ହେଲା ମା, ଓ ପିଲାର ଅବସ୍ଥା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ , ପୋଷ୍ଟଟି ନିଶ୍ଚିତ ପଢନ୍ତୁ ?

ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ସଂପର୍କରେ କହିବୁ ଯାହାକୁ ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ମାନେ ଆସ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚକିତ ହୋଇଯିବେ । କାରଣ ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କର ଅବହେଳା ହେତୁ ଗୋଟିଏ ନବଜାତ ଶିଶୁର ହୋଇଗଲା ମୃତ୍ୟୁ । ତେବେ ଏଥିରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କର ଭୁଲ କି କାହାର ଭୁଲ ଆପଣ ମାନେ ହିଁ କିହବେ । ଆମର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ବା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହେଲେ ଆମ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଉ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଆମର ଅସୁବିଧା ସଂପର୍କରେ କହିଥାଉ ତାହା ପରେ ସେ ଆମର ରୋଗ ଦେଖିକରି ସେହି ରୋଗ ପାଇଁ ମେଡିସିନ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

ଯଦି ଆମର କୌଣସି ବିଶେଷ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ସେ ଆମ ମାନଙ୍କୁ ଅପରେସନ ହେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଅପରେସନ ହେବା ମଧ୍ୟ ବହୁତ କଷ୍ଟ କାମ କାରଣ ଏହା ଦ୍ୱାରା କାହାର ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଯାଇଥାଏ ।

ବିଶେଷ କରି ଯେଉଁନାରୀ ମାନଙ୍କର ପ୍ରସବ ହେବାର ଥାଏ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଏ କି ସେମାନଙ୍କର ଅପରେସନ ଦ୍ୱାରା ପିଲା ପ୍ରସବ କରାଯାଏ । କାରଣ କୌଣସି ଅସୁବିଧା କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅପରେସନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ , ତେବେ ଏହି ଅପରେସନ ବହୁତ ସାବଧାନତାର ସହ କରାଯାଏ କାରଣ ଏହା ଦ୍ୱାରା ମା ଏବଂ ପିଲାର ଜୀବନକୁ ବିପଦ ମଧ୍ୟ ଥାଇପାରେ ।

ତେବେ ଏବେ ଏମିତି ଏକ ଘଟଣା ଆମ ମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି , ଯେଉଁଥିରେ ଦେଖାଯାଇଛି କି ଜଣେ ନାରୀର ଅପରେସନ କରିବା ସମୟରେ ଡାକ୍ତର ମାନେ ପିଲାଟିର ଗଳାକୁ କାଟି ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ରହିଛି ଏହି ଘଟଣାର ସତ୍ୟତା । 

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଘଟଣା ସଂପର୍କରେ କହୁଛୁ ସେ ଘଟଣାଟି ବିହାରର ଖାଗଡିଆ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଟିଛ । ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲ୍ଲାର ମହେଶକାନ୍ତର ଏକ ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି । ପାସରା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳର ମହଦୀପୁର ନିବାସୀ ଅମିତ କୁମାରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଚାନ୍ଦନୀ ଦେବୀ ଜାନୁୟାରୀ 11 ରେ ଗୋଗ୍ରିକୁ ରେଫରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ଯାଇଥିଲେ , କିନ୍ତୁ ଶିଶୁ ଓଲଟା ହେତୁ ଏନ୍ଏମ୍ ଭଲ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମହେଶକାନ୍ତର ଟାଟା ଜରୁରୀକାଳୀନ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ରେଫର୍ କରିଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ହସ୍ପିଟାଲ ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରସବ ସମୟରେ ଡାକ୍ତର ଅବହେଳା ହେତୁ ନବଜାତ ଶିଶୁର ଗଳା କାଟି ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣାରେ ଅପରେସନ ସମୟରେ ମା ଓ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହା ପରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅବହେଳା ଅଭିଯୋଗରେ ପରିବାରରେ NH 107 ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପୋଲିସ ଦଳ ମହେଶକଣ୍ଟରେ ଥିବା ଟାଟା ଜରୁରୀକାଳୀନ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ସିଲ୍ କରିଥିଲେ। ଘଟଣାର ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଗୋଗ୍ରି ଏସଡିଓ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡଳ, ସିଓ ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସରେ ପହଞ୍ଚି କ୍ରୋଧିତ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଥିଲେ ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।