Odisha News Portal

ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ଵାର ସାମ୍ନାରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଜିନିଷ ନଚେତ୍ ହୋଇପାରନ୍ତି ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ବଶବର୍ତ୍ତୀ…,.

ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ କହିବୁ କି ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ନିକଟରେ କେଉଁ ଜିନିଷ ରଖିଲେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି । କାରଣ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରେ ନରହିଲେ ଘର ମଧ୍ୟରେ ଚିନ୍ତା ବଡିଥାଏ । ସେହି ଘରେ ସର୍ବଦା ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଥାଏ । ଟଙ୍କା ପଇସାର ଅଭାବ ସର୍ବଦା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ହୋଇଥାଏ ସହି ଦ୍ୱାର ଦେଇ ଘରକୁ ଶୁଭ ଏବଂ ଅଶୁଭ ଶକ୍ତି ମାନେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି । ଏମିତିରେ ଯଦି ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ରହିଥାଏ ତେବେ ତାହା ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ।

ଏହା ସହିତ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଗୁଡିକ ଘର ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଘର ମଧ୍ୟରେ ଅଶାନ୍ତି ଲାଗି ରହିଥାଏ । ସେହି ଘରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତିର ହାନି ହୋଇଥାଏ , ଘରର ଲୋକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଚିନ୍ତାରେ ରହିଥାନ୍ତି । ତେଣୁକରି ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରର ବାସ୍ତୁ ଉପରେ ସର୍ବଦା ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ମୁଖ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କମ ଅଟେ ସେହି ଜିନିଷ ଗୁଡିକ ।

ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରକୁ ସର୍ବଦା ପରିଷ୍କାର ରଖିବା ଉଚିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଘରକୁ ସର୍ବଦା ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ୱରା ଘରକୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଆଗମନ ହୋଇଥାଏ । ଅନେକ ଲୋକମାନେ ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ଗଛ ଲଗାଇ ଦେଇଥାନ୍ତି ୟାହା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ଛାଇ ଘର ଉପରେ ପଡିଥାଏ ମାତ୍ର ଏପରି ପଡିବା ଅଶୁଭ ହୋିଥାଏ ।

ଏମିତି କିଛି ଲୋକମାନେ ରହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କି ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ଚପଲ ରଖିଦେଇଥାନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଡଷ୍ଟବିନ ବା ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା କରି ରଖିଥାନ୍ତି । ଯାହାକି ବହୁତ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଆଗମନ ହୋଇନଥାଏ ।

ଏହି ଧରେ ସର୍ବଦା ଅଶୁଭ ଶକ୍ତିର ପ୍ରଭାବ ଲାଗିରହିଥାଏ ଏବଂ ନକରାତ୍ମକତା ସର୍ବଦା ଘରେ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଆପଣ ମାନେ ସର୍ବଦା ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରକୁ ବା ସାମ୍ନାପଟକୁ ପରିଷ୍କାର ରଖିବା ଉଚିତ । ଏହା ସହିତ ଆପଣ ମାନେ ସ୍ନାନ ସାରିବା ପରେ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ନିକଟରେ ଗଙ୍ଗା ଜଲ ପକେଇବା ଉଚିତ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା କି ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କର ଘରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ସହ ଆପଣଙ୍କର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସନ୍ନ ରହିଥାନ୍ତି ।

ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ଯଦି ଜୋତା ବା ଚପଲ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ରଖିଛନ୍ତି ତେବେ ତାହାକୁ ଘୋଡାଇ ରଖନ୍ତି । ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରୁ ଫୁଲ ମାଳରେ ସଜାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଧରକୁ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବ କରିଥାଏ । ଘରେ କେବେବି ଧନର ଅଭାବ ଦେଖାଦିଏ ନାହିଁ ସର୍ବଦା ଖୁସିର ଲହରୀ ଦୋଖାଦିଏ । ଖରାପ ଚିନ୍ତା ବା ଭାବନା ମନ ବିତରକୁ ଆସିନଥାଏ । ଧରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଭଲ ରହିଥାଏ ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।