Odisha News Portal

ପୁଣି ମାଡି ଆସୁଛି ସୌର ଝଡ଼ – ଏହି ତାରିଖ ଠାରୁ କାମ କରିବନି ମୋବାଇଲ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ ସେବା, ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାନ୍ତୁ…

ବାରମ୍ବାର ପ୍ରକୃତିକୁ ବିପଦ ମାଡି ଆସୁଛି, ଯେପରି ବର୍ତ୍ତମାନର କରନା ମହାମାରୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସଙ୍କଟମୟ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ନିକଟରେ ବାତ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଅନେକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି। ଆଜିକାଲିର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯେତେ ଉନ୍ନତି କଲେ ମଧ୍ୟ ଆସିବାକୁ ଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପଦକୁ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ କରନା ଭଳି ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପୃଥିବୀ କୁ ଆଉ ଏକ ବିପଦ ମାଡି ଆସୁଛି। ଏହି ବିପଦକୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ସାମ୍ନା କରିବା ପାଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି ବିଶ୍ବାବାସୀ। ଏହି ବିପଦ କୌଣସି ମହାମାରୀ ନୁହେଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ବାତ୍ୟା ନୁହେଁ। ଯାହାକି ଖୁବ୍ଶୀଘ୍ର ସୌର ଜଗତରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଚୁମ୍ବକୀୟ ଘୁର୍ଣ୍ଣି ଝଡ଼, ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ କାମ କରିବନି ଟେଲିଫୋନ ସେବା, ମେପ ଏବଂ ବୈଦୁତିକ ଯୋଗାଯୋଗ ବନ୍ଧ ହୋଇ ପାରେ। ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ବିଷୟରେ;

ମାର୍ଚ୍ଚ 15 ଗୁରୁବାର ଦିନ ପୃଥିବୀକୁ ଏକ ବୃହତ୍ ସୋଲାର ଷ୍ଟୋରମ ଆସିବ ଯାହା ଜିଓମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ଷ୍ଟୋରମ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଉପଗ୍ରହ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯୋଗାଯୋଗକୁ ବ୍ୟାହତ କରିପାରେ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରିପାରେ ଏବଂ ଚମତ୍କାର ଅରୋରା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ। ଡେଲି ମେଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଏକ ବିରାଟ ବିସ୍ଫୋରଣ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଜ୍ୱଳନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେହି ଅଗ୍ନିରୁ ଚାର୍ଜ ହୋଇଥିବା କଣିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ଗ୍ରହକୁ ଯାଉଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଷ୍ଟୋରମ ଆଗମନ ପୃଥିବୀର ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ‘ଇକ୍ୱିନକ୍ସ ଫାଟ’ ସୃଷ୍ଟି ସହିତ ସମକକ୍ଷ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ 20 ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 23 ରେ ସମୀକରଣର ଚାରିପାଖରେ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ଜିଓମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ଷ୍ଟୋରମ ପୃଥିବୀର ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରର ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ବ୍ୟାଘାତ ଅଟେ ଯାହା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ବିକିରଣ ଏବଂ ଚାର୍ଜ ହୋଇଥିବା କଣିକାର ପ୍ରବାହ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ।ଜାତୀୟ ମହାସାଗରୀୟ ଏବଂ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ପ୍ରଶାସନ ଏକ ‘G1’ ଷ୍ଟୋରମ ଘଣ୍ଟା ଜାରି କଲା। ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ମହାସାଗରୀୟ ଏବଂ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ପ୍ରଶାସନ (NOAA) ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ 14 ଏବଂ 15 ମାର୍ଚ୍ଚ 2018 ପାଇଁ ଏକ ଛୋଟ ଜିଓମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ଷ୍ଟୋରମ ଘଣ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ଉଚ୍ଚ ଅକ୍ଷାଂଶରେ ଅରୋରା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇପାରେ।

ଅତୀତରେ, ବୃହତ ଆକାରର ଜିଓମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ଘଟଣା ଯୋଗାଯୋଗ ଉପଗ୍ରହକୁ ବାଧା ଦେଇଛି ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି। ଜିଓମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ G1 ରୁ G5 ସ୍କେଲରେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇଛି, ଶେଷଟି ଅତ୍ୟଧିକ ଚରମ ଅଟେ। 1859 ରେ କାରିଂଟନ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ରେକର୍ଡରେ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଜିଓମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ଷ୍ଟୋରମ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତେବେ ଆପଣ ମାନେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହା କୌଣସି କ୍ଷତି ଘଟାଇବ ନାହିଁ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।