Odisha News Portal

ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର ! ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ଥିଲେ ହେବେ ମାଲାମାଲ, ଏହି ମୁଦ୍ରା ବଦଳରେ ଆପଣ ଙ୍କୁ ମିିଳିବ 3 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା….କେମିତି ଜାଣନ୍ତୁ

0 7

ବର୍ତ୍ତମାନର ସବୁଠୁ ବଡ ଖବର ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ରହିଛି ତେବେ ଆପଣ ହୋଇ ପାରିବେ କୋଟିପତି । ଏପରି କିଛି ଖବର ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣା ପଡିଛି ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ରହିଛି ତାହେଲେ ଆପଣ ପାଇ ପାରିବେ 3 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟଙ୍କା ପାଇ ପାରିବେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏହି ପୁରୁଣା ଟଙ୍କା ରହିଛି । ତେବେ ଆପଣ ଏତେ ଟଙ୍କା କେମିତି ପାଇ ପାରିବେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁ ଥିଲେ ଆମର ଏହି ଲେଖାଟିକୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଥରେ ପଢନ୍ତୁ । ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ସଂମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ଟି ଜାଣି ପାରିବେ । ତେବେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ଅଛି ତାହେଲେ ଏହାକୁ କାହାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଏଣେ ତେଣେ ଫୋପାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

କାରଣ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇ ପାରେ । ଭାରତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାନଙ୍କର କୌଣସି ଅଭାବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଯେଉଂ ମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ପୁରୁଣା ଜିନିଷ ରଖନ୍ତି ସେମାନେ ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ , ଯଦିଓ ସେମାନେ ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ଦୁଇ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଖୋଜନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ଲକ୍ଷପତି ।


ଯଦିଓ ଆଜି ବଜାରରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହି ନୋଟ ଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନ କରା ଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପରେ ଲୋକ ମାନେ ଏହି ନୋଟ ଗୁଡିକ ନିଜ ଘରେ ରଖୁଛନ୍ତି , ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଯିବେ ଯେ ଦୁଇ ଟଙ୍କାର ମୁଦ୍ରା ଏତେ ମୂଲ୍ୟବାନ ହୋଇ ପାରେ ଯେ ଆପଣ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରି ପାରନ୍ତି ।


ବାସ୍ତବରେ ନିକଟରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଦୁଇ ଟଙ୍କରା ମୁଦ୍ରା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି । ଯଦିଓ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଅଳ୍ପ କିଛି ମୁଦ୍ରା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର । ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଏହି ମୁଦ୍ରା ବିକ୍ରି କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ମୁଦ୍ରା ମହତ୍ବ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ନଥିଲେ । କ୍ରେତା ସେହି ମୁଦ୍ରାର ପ୍ରକୃତ ମହତ୍ବ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଲେ ଏବଂ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଏହି ଦୁଇ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରାରେ ବିଶେଷତା କଣ ଥିଲା । ଯାହାକି କ୍ରେତା ଏହାକୁ 3 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିଲେ ।


ତେବେ ଆମେ ଯେଉଂ ମୁଦ୍ରା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ତାହା 1980 ମସିହାରେ ଥିଲା ଏବଂ ଏହି ମୁଦ୍ରା ହିରା ଚିହ୍ନ ରହିଥିଲା । ଯାହା ବହୁତ କ୍ବଚିତ , ଏହି କାରଣରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ମୁଦ୍ରାକୁ ଆକ୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରିରେ 3 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ ପାଇଁ କିଣିଥିଲେ । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଅନଲାଇନରେ ଆପଣ ଅନେକ ୱେବସାଇଟ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଏହିପରି ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ । ଅନଲାଇନ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ଏହା ଏକ ନୂଆ ହବି ବଜାର । ଯେଉଁଠାରେ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ଲେଖାଯାଏ ନାହିଁ, କ୍ରେତାଙ୍କ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟବାନ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହି ଅନଲାଇନ ବଜାରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବା ମୁଦ୍ରା ଗୁଡିକର ଦୃଢ ଟକ୍କରପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିରୂପିତ ହୋଇଛି ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।