Odisha News Portal

ଏହି ଗରିବ ମାଉସୀ ଙ୍କୁ ଘରକୁ ହଟାତ୍ ଆସିଲେ କଲେକ୍ଟର ସାର୍ , ମାଉସୀ ଙ୍କ ହାତ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ଏବଂ ଯିବା ସମୟରେ ଯାହା ଦେଇଗଲେ ଜାଣି ସମସ୍ତେ ହେଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ! ବାଃ ବାଃ ସାର୍…

0 8

ସତରେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଲୀଳା ଚମତ୍କାର , ତାହାକୁ ଜଣେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ପକ୍ଷରେ ବୁଝିବା ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ । ଈଶ୍ବର କେତେବେଳେ କାହାକୁ କଷ୍ଟ ଦିଅନ୍ତି , ତ ପୁଣି କେତେବେଳେ କାହାକୁ ଦୁଃଖ ଦିଅନ୍ତି ତାହା କେବେଳ ସେ ହିଁ ଜାଣିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କୁହାଯାଏ ଯେ ଈଶ୍ବର ସବୁଦିନ କାହାକୁ କଷ୍ଟ, ଦୁଃଖ ମଧ୍ୟ ଦେଇନଥାନ୍ତି । ଯଦି ଜଣେ ତାଙ୍କୁ ସତ୍ ହୃଦୟରେ ଡାକିବ ତେବେ ସେ ତାର ଡାକ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଶୁଣନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ସେହିପରି ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ , ଯାହା ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କର ଈଶ୍ବରଙ୍କ ବିଶ୍ବାସ ଆହୁରି ଶହେ ଗୁଣ ବଢିଯିବ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିନେବା ସଂମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣାଟି ବିଷୟରେ ।

ତେବେ କୁହାଯାଏ ଈଶ୍ବର ଦିନେ ନା ଦିନେ ଡାକ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣନ୍ତି | ଆଉ ଏହି ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଜଣେ 80 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମାଁଙ୍କ ସହିତ । ଘଟଣାଟି ହେଉଛି ଏକ ଛୋଟ ଘରେ ଏକାକୀ, ଅନେକ ଦିନ ଭୋକିଲା ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ି ରହିଥିଲେ ଜଣେ ମାଁ | ତାଙ୍କର ଖାଇବା ପିଇବା, ଉଠିବା ଏବଂ ବସିବା ମଧ୍ୟ ବହୁତ କଷ୍ଟକର | ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ସେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ନେଇଯିବାକୁ ।ତେବେ ଦାରିଦ୍ରତା ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ସହିବାକୁ ପଡିଲା କିନ୍ତୁ ଦିନେ ଭଗବାନ ତାଙ୍କ ଡାକ ଶୁଣିଲେ |

ଏହି ଘଟଣାଟି ତାମିଲନାଡୁର କରୁର ଜିଲ୍ଲାର । ଦିନେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ରୋଷେଇ କରିବାକୁ କହିଲେ । ତା’ପରେ ସେ ଏକ ଟିଫିନ୍‌ରେ ସବୁ ଧରି ବାହାରି ଚିନ୍ନାମାଲନିକେନ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ରେ ଥିବା ବୃଦ୍ଧ ମା’ଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଲେ | ଅତିଥି ଭାବରେ ଛିଡା ହୋଇଥିଲେ ଅଫିସର ।

ତେବେ ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ ଏହି ବୃଦ୍ଧ ମାଆଙ୍କ ସହିତ ଆଖି ମଧ୍ୟ ମିଳନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହିପରି ସମୟରେ, ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଜିଲ୍ଲାର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଧିକାରୀ ଅତିଥି ଭାବରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଏ | ସେ କିଛି ବୁଝିପାରନ୍ତି ନାହିଁ | ଡିଏମ୍ କୁହନ୍ତି, ମୁଁ ତୁମ ପାଇଁ ଘରୁ ଖାଦ୍ୟ ଆଣିଛି, ଚାଲନ୍ତୁ ଖାଇବା | ମାତା ଜୀ ଡିଏମ୍ ସାହାବଙ୍କ ସହିତ ଏକ କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଆନ୍ତି |   ଡିଏମ କହିଲେ -ବହୁତ ଭଲ

ତେବେ ସେହି ମାଁଙ୍କ ଘରେ ବାସନ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେ କୁହନ୍ତି, ସାର୍, ଆମେ କେବଳ କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇଥାଉ | ଡିଏମ୍ କହିଲେ – ବହୁତ ଭଲ | ଆଜି ମୁଁ ମଧ୍ୟ କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇବି | କିନ୍ତୁ ଏହି କାହାଣୀ ସେଠାରେ ଶେଷ ହୁଏ ନାହିଁ | ଯିବା ସମୟରେ ଡିଏମ୍ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ପେନସନ୍ କାଗଜପତ୍ର ଦେଇଥାନ୍ତି ଏବଂ କହନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଆସିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ଆପଣ ଘରେ ପେନସନ୍ ପାଇବେ । ଆଉ ଏହାପରେ ଡିଏମ୍ କାରରେ ବସି ଚାଲିଯାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଝରି ପଡୁଥାଏ ସେହି ବୃଦ୍ଧା ମାଁଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ । ଆଉ ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ଚାହିଁ ରହିଥାନ୍ତି |

post inspire from—– .indiatimes.com

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।