Odisha News Portal

Dr. Manoj das -ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ମେଥି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ବାରା ମୂଳରୁ ଶେଷ ହୋଇଥାଏ ଏହି 10 ଟି ରୋଗ !

ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ମେଥିର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ କହିବୁ , ଏହା କେବଳ ଏକ ମସଲା ନୁହେଁ ବରଂ ଏମିତି ଏକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଅଟେ ଯାହାର ସେବନ ଦ୍ୱାର ଆମର ଅନେକ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କି ମେଥି ଖାଇଲେ ଏହା ଆମକୁ କେଉଁ କେଉଁ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ।

1–ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା   ମେଥି ପାଣି ପିଇଲେ ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ମେଥିର ପାଣି ପିଇଲେ ଭୋକ ଲାଗିନଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଖାଦ୍ୟପେୟର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସହିତ ମେଥି ଦାନାର ସେବନ କଲେ ଏହା ଶରୀରରୁ ଚର୍ବିକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ମାନେ ନିଜର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ମେଥି ପାଣିର ସେବନ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ କରନ୍ତୁ ।

2–ଗଣ୍ଟି ରୋଗରେ ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ

ମେଥିରେ ଆଣ୍ଟି ଏକ୍ଟିଡେଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଇମପ୍ଲାମେଣ୍ଟାରି ଗୁଣ ରହିଥାଏ ତେଣୁ ମେତି ପାଣିର ସେବନ କଲେ ଏହା ଗଣ୍ଟିଆ ରେଗରୁ ହେଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଏହା ସହ ମେଥି ପାଣିର ଲଗାତାର ସେବନ କଲେ ଗଣ୍ଟିଆ ରେଗ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ।

3–କଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ

ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାଯାଇଛି କି ମେଥି ପାଣିର ସେବନ କଲେ ଏହା ଶରୀରରୁ କଲେଷ୍ଟ୍ରୋର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା କି କଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲର ଲେବୁଲ ବଢିଯାଇଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା କି ହୃତଘାତ ସମସ୍ୟା ଆସିନଥାଏ ।

4–ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ

ମେଥି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ମେଥିରେ ପଟାସିୟମ ରହିଥାଏ ଯାହା ରକ୍ତଚାପକୁ କମ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

5–କ୍ୟାନସରରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ

ମେଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଫାଇବର ରହିଥାଏ , ଯାହା ଆମ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ବାହାର କରିଦିଏ । ଏହା ଶରୀରରୁ କ୍ୟାନସର ଭଲି ରୋଗରୁ ବାହାର କରିଥାଏ ।

6–କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ଦୂର କରିଥାଏ

ଯଦି ଆପଣ ମାନେ ମେଥି ପାଣିର ସେବନ କରନ୍ତି ତେବେ କିଡନୀରେ ଥିବା ଷ୍ଟେନ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ୟୁରିନ ସହିତ ବାହାରି ଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ କରି କିଡନୀ ରୋଗ ଥିବା ରୋଗୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ମେଥି ପାଣିର ସେବନ କରିବା ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ।

7–ଡାଇବେଟିସରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ

ଡାଇବେଟିସ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମେଥି ପାଣି ବରଦାନ ସଦୃଶ ହୋଇଥାଏ । ମେଥି ପାଣିର ସେବନ ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ସୁଗାରର ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ କରି ଡାଇବେଟିସ ରୋଗୀକୁ ମେଥି ପାଣିର ସେବନ କରିବା ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଶରୀରରେ ଡାଇବେଟିସର ଲେବୁଲ ଅଧିକ ରହିଛି ତେବେ ଆପଣ ମାନେ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଗୋଟିଏ ଚାମୁଚ ମେଥି ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ଏହା ବହୁତ ଉପକାର ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

8–ତ୍ୱଚା ରୋଗ ଭଲ କରିଥାଏ

ମେଥି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ତ୍ୱଚା ରୋଗ ଯେମିତିକି ବଥ , ଝଳାପୋଡା ତ୍ୱଚା ଏବଂ ଘା ଇତ୍ୟାଦିକୁ ଠିକ ହେବାରେ ଶୀଘ୍ର ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।