Odisha News Portal

ଧନତେରସ ଦିନ ଘରକୁ ଆଣନ୍ତୁ ଏହି ( 10ଟି ଜିନିଷ ) ଧନର ବୃଦ୍ଧି ହେବ, କେଉଁ ଜିନିଷ କିଣିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ଭାଗ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ…..

ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ କହିବୁ କି ଧନରେତସ ଦିନ କେଉଁ ଜିନିଷ କିଣିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ଭାଗ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ସହିତ ଘରକୁ ଧନର ଆଗମନ ହୋଇଥାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଧନତେରେସ ଏବଂ ଦୀପାବଳୀର ମାହୋଲ ଚାଲିଛି । ଏହି ଦୁଇ ପର୍ବ ଧନକୁ ଜଡିତ ଅଟେ , ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଦୁଇ ଦିନରେ କରାଯାଇଥିବା କାମ ଆମ ଧନରେ ବୃଦ୍ଧି କରାଇଥାଏ ।

ଏହାର କାରଣ ଏହା ଅଟେ କି ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ କେତେ କଣ ଉପାୟ କରିଥାନ୍ତି । ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କିଛି ଏମିତି କଥା କୁହାଯାଇଛି ଯାହାକୁ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଘରକୁ ଧନର ଆଗମନ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଏମିତି ବସ୍ତୁ ବା ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଯାହାକୁ ଯଦି ଆପଣ ମାନେ ଧନତେରେସ ବା ଦୀପାବଳୀ ଦିନ ଘରେ ସ୍ଥାପିତ କରିଦେବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଧନର ବୃଦ୍ଧି ହେବ ।

1–ଲୁଣ


ଅନେକ ଲୋକ ଧନତେରସ ଦିନ ସୁନା , ରୂପା . ପିତଳ ଆଦି ଅନେକ ଜିନିଷ ଘରକୁ ଆଣିଥାନ୍ତି । ମାତ୍ର ଏହା ବଦଳରେ ଯଦି ଆପମ ମାନେ ଗୋଟିଏ ଲୁଣ ପକେଟ ଧନତେରସ ଦିନ ଘରକୁ ଆଣିବେ ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କର ଧନରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ । ଲୁଣ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ଲାଗୁଥିବା ମାତ୍ର ଏହାର ସମ୍ବଦ୍ଧ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସହିତ ରହିଥାଏ ।

2–ହଳଦୀ

ଆପଣ ମାନେ ଯଦି ଧନତେରସ ଦିନ ଖଣ୍ଡ ହଳଦୀ ଘରକୁ ଆଣିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ବହୁତ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ । ଆପଣଙ୍କର ଭାଗ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଘଟିବ ।

3–ଗୋମତି ଚକ୍ର

ଗୋମତି ଚକ୍ରକୁ ଯଦି ଆପଣ ମାନେ ଧନରେତସ ଦିନ ଘରକୁ ଆଣିବେ ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କର ଧନ ଧାନ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ।

4–ଶ୍ରୀ ଯନ୍ତ୍ର ଏବଂ କୁବେର ଯନ୍ତ୍ର

ଯଦି ଆପମ ମାନେ ଧନତେରେସ ଦିନ ଶ୍ରୀ ଚକ୍ର ବା କୁବେର ଚକ୍ର ଘରକୁ ଆଣି ଧନ ରଖିବା ସ୍ଥାନରେ ରଖିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଧନରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ।

5–ରୂପାରେ ତିଆରି ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବା ଗଣେଶଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତି

ଧନତେରେସ ଏବଂ ଦୀପାବଳୀ ଦିନ ବିଧି ବଦ୍ଧ ବାବରେ ପୂଜା କରିବା ପରେ ରୂପାରେ ତିଆରି ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବା ଗଣେଶଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତି ଘରେ ସ୍ଥାପିତ କରନ୍ତୁ । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ କେବେବି ଧନର କମି ହୋଇଥାଏ ।

6–ଲଘୁ ନଡିଆ


ଏହି ନଡିଆ ସାମାନ୍ୟ ନଡିଆ ଠାରୁ ଟିକେ କମ ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଫଳ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ । ଧନତେରେସ ବା ଦୀପାବଳୀ ହିନ ପୂଜା କରିବା ବେଳେ ଏହି ନଡିଆକୁ ଲାଲା କପଡାରେ ବାନ୍ଧି ଏମିତି ଜାଗାରେ ରଖନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ କାହାରି ନଜର ନପଡିବ । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବେ ଏବଂ ଧନର ବୃଦ୍ଧି ହେବ ।

7–ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଚରଣ ପାଦୁକା

ଧନତେରେସ ବା ଦୀପାବଳୀ ଦିନ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ରୂପାରେ ତିଆରି ଚରଣ ପାଦୁକା ଘରକୁ ଆଣନ୍ତୁ । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର କୃପା ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ।

8–କଉଡି

ଏହି କଉଡିକୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ମାନାଯାଏ । ଧନତେରେସ ବା ଦୀପାବଳୀ ଦିନ ଯଦି ଆପଣ ମାନେ ଏହାକୁ ସିନ୍ଧୁକରେ ସ୍ଥାପିତ କରିଦେବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଘରେ ଧନର ବର୍ଷା ହେବ ।

9–ମୋତି ଶଙ୍ଖ

ଏହି ସଙ୍ଖର ବହୁତ ହିଁ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହା ଦେଖିବାରେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ରହିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଧନକୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ମାନେ ଧନରେତେସ ଦିନ ଏହାକୁ ଘରେ ସ୍ଥାପିତ କରିଦେବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଯିବ ।

10–ଏକାକି ନଡିଆ

ଏହି ନଡିଆ ଉପରେ ଆଖି ପରି ଗୋଟିଏ ଆକୃତି ରହିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଏହାକୁ ଏକାକି ବା ଏକ ଆଖି ଥିବା ନଡିଆ କୁହାଯାଏ । ଧନତେରେସ ଦିନ ଏହାକୁ ଘରେ ସ୍ଥାପିତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମନୁଷ୍ୟର ବାଗ୍ୟ ବଦଳି ଯାଇଥାଏ ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।