ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ୱର, କାଶ, ବନ୍ଦ ନାକ, ଛାତିରେ କଫ କୁ ଦୂର କରିବାର ଚମତ୍କାରି ଘରୋଇ ଉପଚାର | Cold and Cough Home Remedy

ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ମଣିଷ ଶରୀରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ମାନ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ, ଆଉ ସେହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଉପାୟ ମଧ୍ୟ ଆପଣାଇ ଥାଉ ଆମେ ମାନେ | ତେବେ ଥଣ୍ଡା, କାଶ, କଫ ହେଉଛି ଗୋଟିଏ କମନ ଜିନିଷ ଯାହା ସମସ୍ତ ଙ୍କ ଘରେ ଲାଗି ରହିଥାଏ | ତେବେ ସେହିଭଳି କିଛି ସମସ୍ୟା ଆମ ଶରୀରରେ ଦେଖା ଗଲେ ଆମେ ସାଧାରଣତଃ ଡାକ୍ତର ଙ୍କର ପରାମର୍ଶ ନେଇଥାଉ | ଆଉ ସେହି ଅନୁସାରେ ନିଜର ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ କୋରେଇଥାଉ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ସେହିଭଳି ସମସ୍ୟା ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁକି କେତେକ ସହଜ ଘରେଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଓ କଫ ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ହେଲେ ଆମେ ଘରେଇ ସାମଗ୍ରୀ ଗୁଡିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିକି ଅତି ସହଜ ଉପାୟରେ ଘରେଇ ଉପଚାର ଦ୍ୱାରା ସେଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବା | ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ସେହି ଉପଚାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଉପକରଣ :-

ଗୋଲମରିଚ, ଲେମ୍ବୁ, ଜିରା, ଅଦା, ମହୁ, ଡାଲଚିନି, ରସୁଣ

ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ :-

1- ଏହି ଘରେଇ ଉପଚାର ଟିକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ହେଲେ ଆମକୁ ପ୍ରଥମେ ଦୁଇ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ନେଇକି ଗ୍ୟାସ ରେ ବସାଇବା ଓ ପାଣି ଗରମ କରିବା | ତାହା ପରେ ଅଦା, ଜିରା ଓ ଗୋଲ ମରିଚ କୁ ଭଲ ଭାବରେ ଛେଞ୍ଚି ଦେବା | ତାହା ପରେ ସେହି ପାଣି ରେ ସେହି ଛଞ୍ଚା କୁ ପକାଇ ଦେବା ଓ 10 ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାହାକୁ ପକାଇ ଫୁଟାଇବା | ତାହା ପରେ ସେହି ପାଣିକୁ ଆଣି 10 ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଢାଙ୍କୁଡ଼େଇକି ରଖିବା |ତାହା ପରେ ଅଧା ଫାଳ ଲେମ୍ବୁ କୁ ସେଥିରେ ଚିପୁଡ଼ି ଦେବା |ତାହା ପରେ ସେହି ପାଣି ଥଣ୍ଡା ହେବା ପରେ ତାହାକୁ ଛାଣି କି ପିଇବା |

2- ଦ୍ଵିତୀୟ ଉପଚାର ଟି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ହେଲେ ଆମକୁ ପ୍ରଥମେ ମହୁ ନେବା ଗୋଟିଏ ଚାମଚ, ତାହା ପରେ ସେଥିରେ ଲେମ୍ବୁ ଚିପୁଡ଼ି ଦେବା ଓ ତାହା ପରେ ସେଥିରେ ଡାଲଚିନି ଗୁଣ୍ଡ କୁ ମିଶାଇ ଦେବା |ଓ ତାହାକୁ କଫ ସିରାପି ଭାବରେ ସେବନ କରିବା |

3-, ତୃତୀୟ ଉପଚାର ପାଇଁ ଆମେ ଗୋଟା ରସୁଣ ଗୋଟିଏ କୁ ନେଇ ପାରିବ, ତେବେ ରସୁଣ ର ପାଖୁଡା ଛୋଡ଼େଇ ତାହାକୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ କରିକି ଖାଲି ପାଟିରେ ଚୋବାଇକି ଖାଇ ପାରିବା |

ବ୍ୟବହାର :-

ପ୍ରଥମ ଉପଚାର କୁ ଆମେ ଖାଇବା ର 30 ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ ବା ପରେ ସେବନ କରି ପାରିବା, ଦ୍ଵିତୀୟ ଉପଚାର କୁ ଆମେ ଶିରୋମ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବା ଓ ତୃତୀୟ ଉପଚାର କୁ ଆମେ ସବୁଦିନ ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବା |

ତେବେ ଏହି ଭଳି ଘରେଇ ଉପଚାର କୁ ବ୍ୟବହାର କରିକି ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ୱର, କାଶ ଆଉ କଫ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇ ପାରିବା |

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Comment