Odisha News Portal

ଖୁସି ଖବର ! କରୋନା ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କଲେ ମୋଦି ସରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ଟିକା ପାଇବେ ଏବଂ କଣ ସବୁ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ , ନିଶ୍ଚିତ ଜାଣନ୍ତୁ …ଖୁବ୍ ଶିଘ୍ର ମିଳିବ….

ସବୁ ଅପେକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି । ତେବେ କୋରନା କୁ ନେଇ ଯେଉଁ ଆତଙ୍କ ରହି ଥିଲା ତାହାର ଅନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆସି ଯାଇଛି କୋଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ସରକାର କରୋନା ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଟିକା ବଣ୍ଟନ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରଥମେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ 50 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ଆଉ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, କରୋନା ମହାମାରୀର ସ୍ଥିତିକୁ ଆଧାର କରି ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତା ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆ ଯିବ ।

ତେବେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ପ୍ରତିଦିନ 100 ରୁ 200 ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯିବ। ଏହା ସହିତ ଟୀକାକରଣର ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହା ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖାଯିବ ।ତେବେ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ନେଟୱାର୍କ (କୋ-ୱାଇନ୍) ସିଷ୍ଟମ ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ହେବ – ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହିତାଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା ପାଇଁ ରିଅଲ-ଟାଇମ ଆଧାର ରେ ଟ୍ରାକ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ।

ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ , କେବଳ ପୂର୍ବ-ପଞ୍ଜୀକୃତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଅନୁଯାୟୀ ଟୀକାକରଣ ସ୍ଥାନରେ ଟୀକାକରଣ କରା ଯିବ ଏବଂ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ସରକାର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ନାହାଁନ୍ତି । ସେହି କ୍ଷେତ୍ରର ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ବିଭିନ୍ନ COVID-19 ଟିକାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସମାନ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କାରୀ ଙ୍କ ଠାରୁ ଜିଲ୍ଲାର କରୋନା ଟିକା ବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ –

ତେବେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରାୟ 30 କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ଅଛି। କରୋନା ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିଜର ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର, ଆଧାର କାର୍ଡ, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ପାସପୋର୍ଟ ଏବଂ ପେନ୍ସନ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ବାରଟି ପରିଚୟ ପତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ କୋ-ୱାଇନ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରି ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇ ପାରିବ।

ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା COVID-19 ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଅପରେସନ୍ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଠାରୁ ସିଧାସଳଖ ଟିକା କିମ୍ବା ବରଫ ପ୍ୟାକ୍ ରେ ଟିକା ନ ଦେବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ନଚେତ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ହେତୁ କରୋନା ଟିକା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟ ଟିକା ନ ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକା ବୋତଲକୁ ବରଫ ବାକ୍ସରୁ ବାହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା ସହିତ ଟୀକାକରଣର ପାତ୍ରରେ କୌଣସି ଏକ୍ସପେରୀ ତାରିଖ ଲେଖାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ସରକାର ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।