Odisha News Portal

ବସ ମରାମତି କରି ନିଜ ଘର ଚଳାଉଛନ୍ତି ଏହି ଝିଅ , ବାପା ଚାଲିଯିବା ପରେ ଉଠାଇଛନ୍ତି ନିଜ ଘରର ସବୁ ଦାୟିତ୍ବ, ବାଃ ବାଃ , ଏହି ଝିଅ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ,ସେୟାର ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ……

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଆମ ଦୁନିଆରେ ,ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନି କିଛି ନାଁ କିଛି ବିଚିତ୍ର କଥା ତଥା ଅଜବ ପ୍ରକାର ଘଟଣା ସବୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ପ୍ରତିଦିନ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ଅନେକ ଘଟଣା ସବୁ ଭେଟି ଦେଉଛୁ , ଯାହା ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣ ମାନେ ବିଶ୍ବାସ ତ କରିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ବାସ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ନେଇଥାନ୍ତି । ସତ କହିବାକୁ ଗଲେ ଆମ ଦେଶ ତଥା ଦୁନିଆ ଯେତେ ପ୍ରଗତି ଆଡକୁ ଯାଉଛି ଜଟିଳତା ସେତେ ଅଧିକ ବଢୁଛି । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଏହି ଲେଖା ମାଧ୍ୟମରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ସେହି ଘଟଣାଟି ଠିକ୍ ସେହିପରି , ଯାହା ଆପଣ ମାନେ ଶୁଣିଲେ ଅବାକ୍ ହୋଇଯିବେ ।

ଆପଣମାନେ ଜାଣିଥିବେ ଆମ ସମାଜରେ ନାରୀ ମାନଙ୍କର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସମ୍ମାନ ରହିଥାଏ । ତେବେ ଜଣେ ନାରୀ ଙ୍କୁ ଘରର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ନାରୀ ଯେ କଣ କଣ ସବୁ କରିପାରେ ତାହା କହିବା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ସେହିପରି ଗୋଟିଏ ବିଷୟ ଆମେ କହିବୁ । ଘଟଣାଟି ହେଉଛି ହିସାରର ରାଜଲି ଗ୍ରାମର ।


ହିସାରର ରାଜଲି ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ସୋନିଙ୍କର ଏକ ବଡ ପରିବାର ଅଛି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ଆଠ ଭଉଣୀ-ଭାଇ ଅଛନ୍ତି | ଯେଉଁଥିରୁ ସୋନି ତୃତୀୟ ଅଟନ୍ତି | ପିତାଙ୍କ ପରଲୋକରେ ତାଙ୍କ ଭାଇଭଉଣୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ସୋନି (22) ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଘରର ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ସୋନି କରୁଛନ୍ତି | ସୋନି ହିସାର ଡିପୋରେ ବସ୍ ମରାମତି ପାଇଁ କାମ କରନ୍ତି | ତେବେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଜଣେ ଝିଅ ଭାବରେ ସୋନି ଏହି କାମକୁ ଭଲ ଭାବରେ କରୁଛନ୍ତି |


ସୋନିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କ ପିତା ନରସି 27 ଜାନୁୟାରୀ 2019 ରେ ଅସୁସ୍ଥତା ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମା ଘର କାମ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଘର ଖର୍ଚ୍ଚର ଦାୟିତ୍ୱ ସୋନି ଉପରେ ଆସିଥିଲା ​​| ସୋନି 31 ଜାନୁୟାରୀ 2019 ରେ ହିସାର ଡିପୋରେ ହେଲ୍ପର ପଦରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ କରୁଛନ୍ତି | ଏହାବ୍ୟତୀତ ସୋନି ମାର୍ଶଲ ଆର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ଏବଂ ପେଞ୍ଚଚ ସିଲାଟ ଖେଳରେ ମାର୍ଶଲ ଆର୍ଟ ଜାତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସୋନି ତିନିଥର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି |


ସୋନିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ଖେଳାଳି ହୋଇ ଦେଶ ପାଇଁ ପଦକ ଜିତିବା ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା। ସୋନି ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ଗାଁ ରାଜଲିରେ କବାଡି ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ସୋନି ସୋନିଆଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ସୋନିଆ ସୋନିଙ୍କୁ ପେଞ୍ଚ ସିଲାଟ ଖେଳରେ ଯୋଗଦେବାକୁ କହିଥିଲେ।

ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସୋନି ଏହି ଖେଳ ଶିଖିଲେ ଏବଂ ଆଜି ଏହି ଖେଳ ହେତୁ ସୋନିଙ୍କୁ ଏକ ଚାକିରି ମିଳିଲା | ସୋନି ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ 2016 ରେ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ କ୍ରୀଡା କୋଟା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହିସାର ମେକାନିକାଲ ହେଲ୍ପର ଭାବରେ ଚାକିରି ପାଇଲେ | ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏହି ଚାକିରିରୁ ଚାଲୁଛି|

post inspire from  –nari.punjabkesari.in

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।