Odisha News Portal

ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ଙ୍କ ଆଗରେ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି ଏହି ଝିଅ ! ଦୁଇଟି ହାତ ନାହିଁ ତଥାପି କରୁଛନ୍ତି ଏମିତି କାମ ଦେଖିଲେ ଆପଣ ଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଆସିଯିବ !

ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ କଥା ବିଷୟରେ କହିବୁ , ଯାହାକୁ ଆପଣ ମାନେ ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ମାନେ ମଧ୍ୟ ସେହି ପିଲାଟିକୁ ନିସ୍ଚିତ ରୂପରେ ସଲାମ କରିବେ । ଆଜିର ଦୁନିଆରେ ସମସ୍ତେ କିଛି ନା କିଛି କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ସମସ୍ତେ କିପରି ନିଜ ଗୋଡରେ ଚିଡା ହେବେ ସେ ନେଇ ସର୍ବଦା ଆସା ରଖିଥାନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କଟିନ ପରିଶ୍ରମ ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । ଯିଏ ମନ ସହକାରେ ସେହି କଠିନ ପରିସ୍ରମ କରେ ସେ ହିଁ ପାସ ହୁଏ ନହେଲେ ଅନ୍ୟ କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ଧୈର୍ଯ୍ୟହରା ହୋଇ ହାର ମାନିଥାନ୍ତି ।

ମାତ୍ର ଅନ୍ୟ କେତେ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ରହିଛନ୍ତି ଯେଉଁ ମାନେ ହାର ମାନିଲେ ମଧ୍ୟ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ହରା ହୋଇପଡନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ପୁଣି ଥରେ ସଫଳତା ଲାଭ କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି ଏବହଂ ସେପରି ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କେବେବି ଫେଲ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏମିତି ଜଣେ ନାରୀ ସଂପର୍କରେ କହିବୁ ଯିଏ କି ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଜୀବନରେ କେବେବି ହାର ମାନିନାହାନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ବିଷୟରେ ।


ଆସାମର ଛୋଟ ସୋନାରି ସହରରେ ରହୁଥିବା 21 ବର୍ଷୀୟ ପ୍ରିନ୍ସି ଗୋଗୋଇ ପିଲାଦିନରୁ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ହାତ ନାହିଁ । ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ହେବା କାରଣରୁ ଯେତେବେଳେ ସେ 5ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ମାନସିକ ରୋଗୀ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ନିଜକୁ ଉଦାସୀନତାକୁ ଯିବାକୁ ଦେଇ ନଥିଲେ ଏବଂ ନିଜେ ଗାଁ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ପାସ୍ କରିଥିଲେ ।

ଏବେ ସେ ଗୁଆହାଟୀରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଏଠାରେ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାମ କରନ୍ତି | ବିନ୍ନ କ୍ଷମ ହେବା କାରଣରୁ ସେ ଘରେ ବସିନଥିଲେ ବରଂ ଏହି କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତର ଖାନାରେ କାମ କରି ନିଜର ଏବଂ ନିଜ ପରିବାରର ଯତ୍ନ ନେଇଥାନ୍ତି ।

ଡାକ୍ତର ଖାନାରେ ସେ ତାଙ୍କର ପାଦକୁ ହିଁ ହାତ କରିଦେଇଛନ୍ତି ୟେଉଁ ହାତରେ ଲେ ଫୋନ କଲ ଉଠାନ୍ତି ଏବଂ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କର ନାମ ମଧ୍ୟ ଲେଖନ୍ତି । ଏହା ସହ ତାଙ୍କୁ ପେଣ୍ଟିଙ୍ଗ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଲାଗେ । ସେ ପାଦରେ ବ୍ରଶ ସହିତ ସୁନ୍ଦର ଚିତ୍ର ଆଙ୍କନ୍ତି , କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଗଣେଶଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରିଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରତିମାକୁ 30 ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥିଲା |

ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ କଳା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରିନ୍ସିଙ୍କର ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ଅଛି । ସେମାନେ ଏହି ପେଣ୍ଟିଂ ବିକ୍ରୟ କରି ଯାହା ମୂଲ୍ୟ ପାଆନ୍ତି ତାହା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | ଏପରିକି ପ୍ରିନ୍ସିଙ୍କ ପରିବାରରେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଅକ୍ଷମ ହେବାର ଦୁଃଖ କରନ୍ତି ନାହିଁ|

ବରଂ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବ କରନ୍ତି କାରଣ ସମଗ୍ର ପରିବାର ଖର୍ଚ୍ଚ ସେ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରିନ୍ସିଙ୍କ ଏହି ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ସାହସକୁ ଦେଖି ଅନେକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି | ସେ ଦୁନିଆକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ତୁମେ କିଛି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ସଫଳତା ପାଇବାରେ କିଛି ତୁମକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବ ନାହିଁ |

post inspire from —https://nari.punjabkesari.in/nari/news/motivational-story-of-princy-gogoi-asam-1225290nari.punjabkesari.in/

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।