Odisha News Portal

Breaking News – ଆସନ୍ତା ୬ ମାସ ଯାଏଁ ମିଳିବ ମାଗଣା ରାସନ, କେଉଁ ମାନେ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ… ରାସନ କାର୍ଡ ଥିଲେ ଥରୁଟିଏ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖନ୍ତୁ

ସରକାର ସବୁବେଳେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଯୋଜନା ବାହାର କରିଥାନ୍ତି। ଯାହାକି ଆମ ଦେଶରେ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ। ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି କି ଯେଉଁମାନେ ଦିଓଳି ଦିମୁଠା ଖାଇବା ପାଇଁ ପାଉନାହାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଯୋଜନା ବାହାର କରିଥାନ୍ତି। ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ଗ୍ରହଣ କରି ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିଥାନ୍ତି। ଯାହାବି ହେଉ ଆମ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାକୁ ଆଉ 6 ମାସକୁ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ ଘଟଣା ବିଷୟରେ।

ତେବେ ଶନିବାର ଦିନ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗାରିବ କଲ୍ୟାଣ ଆନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁ ଥିରେ ସମୟ ସୀମାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥାତ 6 ମାସ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ତାହା ହେଉଛି 30 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗରିବମାନେ ମାଗଣା ରାସନ ପାଇବା ଜାରି ରଖିବେ। ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ୟୁପିରେ ଯୋଗୀ ସରକାର ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଜନାକୁ 3 ମାସ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି , ଭାରତର ଶକ୍ତି ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ଶକ୍ତିରେ ଅଛି। ଏହି କ୍ଷମତାକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗାରିବ କଲ୍ୟାଣ ଆନ୍ନ ଯୋଜନାକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଅର୍ଥାତ ଛଅ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଦେଶର 80 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ।

ଯଦି ଦେଖିବା ମହାମାରୀ କରନା ସମୟରେ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ସରକାର ଜୀବିକା ସଙ୍କଟରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଆନ୍ନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଗରିବ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ 5 କିଲୋଗ୍ରାମ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ମାଗଣାରେ ଦିଆ ଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗାରିବ କଲ୍ୟାଣ ଆନ୍ନା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରାୟ 80 କୋଟି ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ରାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଗଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ପ୍ରାୟ 80 କୋଟି ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ 5 କିଲୋଗ୍ରାମ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ (ଗହମ-ଚାଉଳ) ଦିଆଯାଏ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରେସନ କାର୍ଡ ଅଛି, ସେମାନଙ୍କ ରେସନ ସହିତ, ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରତି ମାସରେ 5 କିଲୋଗ୍ରାମ ଅତିରିକ୍ତ ରାସନ ଦିଆଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଆନ୍ନ ଯୋଜନାର ଶେଷ ତାରିଖ ଥିଲା 31 ମାର୍ଚ୍ଚ 2022 ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନ 30 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2022 କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।