ଆପଣଙ୍କର ଝିଅ ଅଛନ୍ତି କି ? ତାହେଲେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଝିଅଙ୍କୁ ମିଳିବ 5000 ଟଙ୍କା… ଶୀଘ୍ର ଦେଖନ୍ତୁ

ଆମ ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ନାରୀ ମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯିବା ବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି। ତେବେ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏଭଳି କିଛି ଯୋଜନା ଆଣିଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଖୁସି ଅନୁଭଵ କରିବେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଆପଣଙ୍କ ଝିଅ ଅଛି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ହରିୟାଣା ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯେଉଁଥିରେ ସରକାର ରାଜ୍ୟର ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ 5000 ଟଙ୍କା ଦେବେ। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାର ନାମ ହେଉଛି ହରିୟାଣା ଲଡଲି ଯୋଜନା। ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଯେଉଁମାନଙ୍କର 2 ଝିଅ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ, ଆପଣଙ୍କର ଝିଅ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ 20 ଅଗଷ୍ଟ 2005 ପରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଝିଅ ମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବେ ନାହିଁ। ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସହାୟତା କିଷାନ ବିକାଶ ପାଟ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯିବ। ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଝିଅ 18 ବର୍ଷ ବୟସ ହେବ, ସେତେବେଳେ ଏହି ଟଙ୍କା ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। କେଉଁ ମାନେ ଏହାର ସୁବିଧା ପାଇ ପାରିବେ ?

1. ଆବେଦନକାରୀ ହରିୟାଣା ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦା ହେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

2.କେବଳ ସେହି ପିତାମାତାଙ୍କର ଦୁଇ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବେ।

3. ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ଗରିବ ପରିବାରର ଝିଅକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ।

4.ଆବେଦନ କରିବା ପାଇଁ ଝିଅର ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ।

ଆପଣମାନେ ନିକଟସ୍ଥ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର, ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା କିମ୍ବା ବୀମା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଲଡଲି ବେଟି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଏହି ସ୍କିମ୍ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର – 1800229090 ରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଯାହାବି ହେଉ ଏଭଳି ଯୋଜନା ଗରିବ ଲୋକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକାର ସହାୟତା ଆଣିଦେବ ବୋଲି ଆଶାକରାଯାଉଛି।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Comment